Płace minimalne będą rosnąć

Przygotowujący się do ponownego objęcia stanowiska premiera Leo Varadkar zaczął składać obietnice, ale robi to we własnym imieniu, a co najwyżej w imieniu zarządzanej przez siebie partii.

W wywiadzie, jakiego udzielił Irish Independent wicepremier Varadkar, powiedział, iż priorytetowo powinny traktowane być rodziny o średnich dochodach, czyli zarabiające ok. 45 000 € rocznie, a może się tak stać dzięki zapisom w budżecie, które obniżać będą podatki, a także obniżony zostanie koszt opieki oraz nauki dzieci. Varadkar podkreślił, że wiele osób z wymienionej wcześniej grupy, „nie kwalifikuje się do świadczeń państwowych”, co w konsekwencji odbija się na ich dochodach.

Przedstawiając program, jakim kierować się będzie gabinet pod przewodnictwem Varadkara, premier In spe stwierdził:

– Nie powinniśmy pomijać rodzin z klasy średniej i o średnich dochodach. Właściwie myślę, że musimy robić rzeczy dla rodzin o średnich dochodach, a także dla rodzin z klasy średniej, ponieważ, wiesz, są to ludzie, którzy na papierze mają bardzo dobre dochody, wiesz, 20, 30 euro za godzinę, może 40 000 euro rocznie, może trochę więcej. Przeciętna osoba pracująca w pełnym wymiarze godzin w Irlandii… zarabia około 45 000 euro rocznie. Często zapłacą uczciwy podatek, ale nie będą kwalifikować się do wielu świadczeń od państwa. Właściwie chcę nadać im priorytet. Z pewnością chcę, abyśmy jako rząd w drugiej połowie jego kadencji, zobowiązali się do znacznego obniżenia kosztów utrzymania rodzin pracujących i rodzin o średnich dochodach w Irlandii.

Oprócz wsparcia dla rodzin o średnich dochodach wprowadzone mają być środki, które staną się wsparciem dla rodzin najuboższych, a ukierunkowane zostaną na opiekę nad dziećmi.

Leo Varadkar:

– Chociaż możemy zrobić coś bardziej ukierunkowanego na osoby o najniższych dochodach, myślę, że to, co robimy, musi być przede wszystkim uniwersalne. Jeśli ludzie płacą podatki i płacą PRSI to powinni korzystać z odliczeń i kosztów opieki nad dziećmi, wiesz…, ale nie powinniśmy pomijać rodzin z klasy średniej o średnich dochodach.

Wicepremier powiedział również, iż w nadchodzących latach, płaca minimalna będzie podnoszona, aby stała się wystarczającą do utrzymania, a ma się to stać poprzez powiązanie płac z gospodarką. Leo Varadkar zapowiedział, że wkrótce przedstawi propozycje, które wskazywać będą drogę podnoszenia płacy minimalnej, a jednocześnie zaznaczył, że nie można tego zrobić natychmiast. Wyjaśniając to zagadnienie, powiedział, iż skokowe podniesienie płac do poziomu 12,90 € za godzinę, co odpowiada minimum egzystencji w Irlandii, byłoby zbyt wysokim kosztem dla przedsiębiorców i mogło doprowadzić do utraty miejsc pracy.

Leo Varadkar:

– Gdybyśmy zrobili to w ciągu jednego roku, istniałoby ryzyko, że byłoby to zbyt drogie dla pracodawców. To może spowodować, że ci, szczególnie małe firmy i te z obszarów przygranicznych, będą musiały skrócić godziny pracy, a nawet zwolnić pracowników, a to przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego. Komisja Niskich Płac zaproponowała mechanizm, za którego pomocą, płace byłyby one obliczane i byłyby obliczane obiektywnie. Chodzi o to, żeby praca była opłacalna. Wiesz, ludzie, którzy wstają wcześnie rano, chodzą do pracy, pracują 20, 40 godzin tygodniowo, powinni zarabiać wystarczająco, aby mieć przyzwoity standard życia.

Wicepremier odmówił jednak udzielenia konkretnej odpowiedzi, ile wynosić będzie płaca wystarczająca na utrzymanie, ale stwierdził, że będzie ona nowelizowana każdego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish PMI dips as U
Rodziny drastycznie