Ostrzeżenie pogodowe Met Éireann, Gardy, Straży Pożarnej i apel Irish Water

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Meteorolodzy z Irlandii od kilku dni ostrzegają o nadciągającej fali upałów, a teraz zdecydowali się nawet na wydanie zalecenia pogodowego.

W najbliższych dniach do Irlandii dotrze upalna fala i temperatury wzrosnąć mogą nawet do 30 stopni Celsjusza, a to oznacza, że doświadczać będziemy rzadkiego zjawiska na wyspie, czyli nienaturalnego tutaj gorąca. To skłoniło Met Éireann do wydania ostrzeżenia, jeszcze bez alertu pogodowego, ale i ten jest możliwy, iż temperatury w kraju będą bardzo wysokie.

Termometry już od dzisiaj wskazywać mają wartości wysokie, a od środy zrobi się naprawdę upalnie, więc trzeba będzie uważać na przegrzanie organizmu.

Również noce mają być bardzo ciepłe i wtedy temperatury spadać będą niewiele poniżej 20 stopni Celsjusza, a jak podkreśla Met Éireann, od dzisiaj wydawać będzie codziennie komunikaty o aktualnej sytuacji pogodowej w kraju.

Jeżeli przewidywania synoptyków się sprawdzą, więc będziemy mieli do czynienia z upałami, ich skutki mogą być groźne, czyli może dochodzić np. do udarów cieplnych, a i wysoki będzie wskaźnik promieniowania UV. Wzrośnie też ryzyko wypadków związanych z kąpielami morskimi i w innych zbiornikach wodnych, więc i na to zwraca uwagę Met Éireann.

Obecnie Met Éireann wprowadził ostrzeżenie o możliwości wysokich temperatur, ale jest całkiem możliwe, że już dzisiaj wieczorem lub jutro, pojawi się żółty alert pogodowy, a dotyczyć będzie fali upalnej pogody, która pozostanie z nami przynajmniej do kolejnego poniedziałku.

W tej sprawie wypowiadają się kolejny raz lekarze i zalecają osobom starszym oraz tzw. wrażliwym unikanie miejsc mocno nasłonecznionych, spożywanie dużej ilości wody, a także chronienie się w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Irish Water wydało zalecenie do oszczędzania wody, gdyż obecna zła sytuacja hydrologiczna w kraju pogorszy się wraz z wysokimi temperaturami i brakiem opadów.

Irlandzka Straż Pożarna mówi natomiast, aby nie używać otwartego ognia, zarówno w parkach, lasach, ale też na innych terenach, bo podłoże jest obecnie bardzo suche i o pożar jest bardzo łatwo.

Garda ostrzega kierowców, że warunki zachęcać będą do rozwijania większych prędkości, ale należy zwracać baczną uwagę na drogach, a kierowcy pokonujący wiele kilometrów, powinni częściej odpoczywać, uważać na oślepiające słońce i używać w swoich pojazdach klimatyzacji, o ile auto jest w taką wyposażone.  Podróż w upale, pogarsza też samopoczucie i potęguje zmęczenie, więc to też należy wziąć pod uwagę, planując podróż samochodem, dodają policjanci.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann/Irish Water/Fire Brigade HQ/Garda

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia nie radzi s
Ubezpieczyciele zdro

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!