Ortyl: potrzebna jest europejska pomoc dla ukraińskich firm

„Chcielibyśmy, aby Unia Europejska rozpoczęła działania w kierunku tworzenia nowego, specjalnego programu dla Ukrainy w zakresie rozwoju przedsiębiorczości” – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl.

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/1rls6WiB.html

Ortyl podkreślił, że UE nie powinna ograniczać swojego wsparcia dla Ukrainy do pomocy humanitarnej.

„Wojna na Ukrainie trwa, ale też nie możemy pozostawać bierni, jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą. Wiemy, że dziś pomoc humanitarna jest bezwzględnie potrzebna, ale też cały czas myślimy o relacjach i współpracy gospodarczej. Takie regiony jak Podkarpacie, które graniczą z Ukrainą, mają tu rolę do odegrania. Chcielibyśmy, aby ukraińskie firmy, które chcą lokować się na Podkarpaciu, w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej, mogły mieć pomoc Unii Europejskiej w tym zakresie” – zaznaczył.

Marszałek podkreślił, że jego region prowadzi już takie działania we własnym zakresie.

„Jednym z nich jest próba stworzenia rozproszonego inkubatora dla firm ukraińskich w naszych pięciu inkubatorach funkcjonujących na Podkarpaciu. Niektóre z nich mają wolne powierzchnie, które będą oferowane (ukraińskim – PAP) firmom. Chcielibyśmy im udzielić doradztwa, wynająć powierzchnie na bardzo preferencyjnych warunkach, z możliwością wakacji w płaceniu za czynsz” – powiedział Ortyl.

Rozmówca Serwisu Samorządowego PAP podkreślił, że w tym obszarze niezbędne są rozwiązania systemowe na poziomie Wspólnoty.

„Chcielibyśmy, aby Unia Europejska w większym zakresie rozpoczęła działania w kierunku tworzenia nowego, specjalnego programu dla Ukrainy w zakresie rozwoju przedsiębiorczości na terenie UE, a później, aby można było te firmy przenosić do bezpiecznej, wolnej Ukrainy” – powiedział.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Droga przez mękę?
Ambasador Polski w