Od przyszłego tygodnia zrobi się zimno

Wszystko na to wskazuje, a meteorolodzy twierdzą, że spore ochłodzenie jest teraz tylko kwestią czasu.

Nad Grenlandią utworzył się tzw. blok grenlandzki, który kieruje się w stronę irlandzkiej wyspy, a to on właśnie blokuje dostęp ciepłego powietrza znad Oceanu Atlantyckiego do Irlandii, co oznacza, że przyniesie ze sobą powietrze pochodzenia polarnego. Alan O’Reilly z Carlow Weather uważa, iż właściwie nieuniknione jest poważne ochłodzenie, a i możliwe staną się opady śniegu.

Alan O’Reilly powiedział:

Większość naszej pogody, zwykle, a na pewno przez ostatnie kilka miesięcy, wydaje się pochodzić znad Atlantyku – z prądem strumieniowym wysyłającym wiatry i obfite opady deszczu jesienią. Blok na wschodzie przesunie się teraz w kierunku Grenlandii i spowoduje, że prąd strumieniowy będzie się od nas oddalał. To zatrzyma falę wiatru i deszczu znad Atlantyku; zamiast tego wiatry pójdą na wschód i w zasadzie pozwala naszej pogodzie pochodzić ze wschodu i północy, co o tej porze roku przynosi zimne powietrze. Więc od weekendu do przyszłego tygodnia pogoda zmieni się istotnie, będzie znacznie chłodniej w przeciwieństwie do tego, co mamy zazwyczaj.

Obecnie jest jeszcze wiele niewiadomych, ale nie można mówić, że powtórzy się w najbliższym czasie zima, jaką wywołała „Bestia ze Wschodu”.

Alan O’Reilly dodaje:

Nie mówimy o „Bestii ze Wschodu”… na wschodzie nie jest wystarczająco zimno, przynajmniej na razie. Modele pogodowe są dość pewne, że blok grenlandzki się tworzy, ale istnieje kilka subtelnych wariantów, które mogą mieć duże znaczenie. Niskie ciśnienie przesunie się na południe, wysokie na północ – co jest przeciwieństwem tego, co mamy zazwyczaj. Jednakże, gdzie dokładnie kończą się te strefy niskiego ciśnienia, zależy od tego, w jaki sposób powietrze, które wtedy dostajemy, zbliży się do nas. Jeśli dostaniemy północno-wschodni wtedy Morze Irlandzkie stanie się maszyną do wytwarzania śniegu. Masz zimne powietrze poruszające się nad ciepłą wodą; tworzy kropelki w tych pięknych, ładnych, dużych chmurach, które pojawiają się nad lądem i mogą spaść jako śnieg, jeśli jest wystarczająco zimno.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Filip Bunkens on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowe przepisy dotycz
Ryanair rekrutuje pr