Od listopada niższe ceny prądu i gazu

Jeden z największych dostawców energetycznych w kraju, Electric Ireland ogłosił 10 proc. obniżkę cen energii elektrycznej i 12 proc. obniżkę cen gazu.

Zmiany wejdą w życie od 1 listopada i skorzysta na nich 1,1 mln klientów tego dostawcy. Obniżki dotyczą zarówno stawki jednostkowej, jak i opłaty stałej doprowadzą do średnich oszczędności w wysokości 212 € rocznie w stosunku do szacowanego średniorocznego rachunku za energię elektryczną. Odbiorcy gazu tej firmy odnotują spadek średniego rocznego rachunku o 216 €.

To pierwsza obniżka cen w Electric Ireland, odkąd hurtowe koszty zakupu energii zaczęły gwałtownie rosnąć w wyniku wojny na Ukrainie. W ubiegłym roku Electric Ireland podniósł ceny trzykrotnie, ostatni raz w październiku, natomiast w 2021 podniesiono je dwukrotnie.

Dyrektor wykonawczy Electric Ireland Pat Fenlon powiedział:

– Wiemy, że ostatnie dwa lata były szczególnie trudne dla naszych klientów, biorąc pod uwagę wpływ znacznie wyższych cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Chociaż w ostatnich miesiącach międzynarodowe ceny hurtowe bezprecedensowo spadły, klienci Electric Ireland nie byli narażeni na skrajne ceny w wyniku strategii hedgingowych. Jednak hurtowe ceny gazu pozostają o około 300% wyższe niż w 2020 r., co w dalszym ciągu wpływa na rachunki klientów.

W wypowiedzi dla RTÉ News at One premier Leo Varadkar powiedział, że obniżka cen energii jest mile widziana, ale nie wierzy, że obniżki będą wystarczające. Varadkar dodał, że planuje wkrótce spotkać się z przedsiębiorstwami energetycznymi i poinformować je o konieczności dalszych obniżek.

W rozmowie z RTÉ minister finansów Michael McGrath z zadowoleniem przyjął obniżki cen wprowadzone przez Electric Ireland, ale dodał, że nadal niektórzy dostawcy energii nie „wykonali żadnego ruchu” w celu obniżenia cen.

Michael McGrath:

– Wzywamy ich teraz, aby zastanowili się nad pobieranymi opłatami, uwzględnili warunki rynkowe na poziomie hurtowym i przekazali korzyści konsumentom. Ponieważ podejmując w ciągu najbliższych tygodni decyzje w kontekście budżetu, chcemy, aby konsumenci otrzymywali uczciwe ceny odzwierciedlające warunki rynkowe. Zaobserwowaliśmy pewną poprawę warunków rynkowych, chociaż występuje zmienność, a poprawa ta musi znaleźć odzwierciedlenie w opłatach pobieranych od konsumentów. To był naprawdę trudny okres dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw i chcemy, aby konsumenci płacili uczciwą cenę, odzwierciedlającą warunki rynkowe, a gdy te się poprawią, korzyści powinny zostać przeniesione na konsumentów, przez przedsiębiorstwa, które jeszcze nie zareagowały, uważam, że należy to zrobić teraz, bez dalszej zwłoki.

Tymczasem minister wydatków publicznych Paschal Donohoe powiedział, że ogłoszone w ostatnich dniach obniżki cen energii elektrycznej to „dopiero początek”.

Paschal Donohoe:

– Chcę zobaczyć obniżki ogłoszone ostatnio przez wiele firm i wdrożone przez wiele innych. Ponieważ ma to ogromny wpływ na poziom życia w naszej gospodarce i ma ogromny wpływ na zdolność ludzi do przetrwania. Zatem to powinien być dopiero początek.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Robert Thiemann on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia złożyła
Było bardzo gorąco