Nie będzie nakazu noszenia masek

Rząd jednoznacznie wypowiedział się w kwestii wezwań, jakie pojawiły się w ostrzeżeniach wirusologów i wykluczył, że może ponownie wprowadzić nakaz noszenia masek.

Departament Premiera poinformował, iż nowy taoiseach zdecydowanie wykluczył możliwość wprowadzenia nakazu noszenia masek medycznych w miejscach i transporcie publicznym. Leo Varadkar miał natomiast sugerować, że można je, a nawet powinno się nakładać w dużych skupiskach ludzkich, szczególnie przez osoby starsze i z grup podwyższonego ryzyka.

Decyzja podjęta została na spotkaniu premiera Varadkara z Krajowym Zespołem ds. Zarządzania Kryzysowego, na którym obecni byli przedstawiciele świata medycyny, w tym zwolennicy ponownego wprowadzenia obowiązku osłaniania twarzy maskami.

Wcześniej spekulowano, iż gabinet może przychylić się do sugestii wirusologów, którzy po grudniowym wzroście zachorowań na Covid-19 oraz grypę uznali, że najlepszym sposobem na zmniejszenie ilości zakażeń będzie ponowne nałożenie społeczeństwu masek. Przeciwnikami takiego rozwiązania stali się jednak taoiseach Leo Varadkar oraz minister zdrowia Stephen Donnelly.

Obaj panowie wydali jednak oświadczenia i stwierdzili, że zachęcają do używania masek ochronnych w miejscach publicznych, ale tylko zachęcają.

Leo Varadkar:

– Rząd wykluczył wprowadzenie takiego środka. W obecnej sytuacji nie mamy już żadnych propozycji ponownego wprowadzenia nakazu noszenia masek. Jednak zachęcamy ludzi do używania masek w tłumie – szczególnie na przykład w transporcie publicznym. Mówimy ludziom, że jeśli masz objawy ze strony układu oddechowego, powinieneś pozostać w domu, dopóki nie ustąpią, a także naprawdę zachęcać do tego osoby, które nie przyjmowały szczepionki przeciw grypie lub COVID.

Do noszenia masek namawiał też na antenie radia NewsTalk profesor medycyny ze specjalizacją chorób zakaźnych na University College Dublin doktor Jack Lambert, a stwierdził, że maski są dosyć skutecznymi środkami ochronnymi przed zakażeniami drogą kropelkową i powstrzymują znacznie rozwój w społeczeństwie zakażeń oraz przenoszenie się wirusów.

Profesor Jack Lambert:

Rzeczywistość jest taka, że ​​maski nie działają w 100 proc., ale zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów układu oddechowego, a istnieje wiele wirusów układu oddechowego, których liczba wzrosła w niedawnej przeszłości z powodu grypy, RSV i, co ważniejsze, COVID-19. Myślę więc, że jest to sposób na zminimalizowanie transmisji.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Photo by Markus Winkler on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nadeszło kilkudniow
Energetycznie nie je