Należy chronić zasoby wodne

Irlandia od lat zmaga się z problemami hydrologicznymi, bo chociaż to kraj ze stosunkowo wysoką sumą opadów rocznych, nie ma odpowiedniej ilości zbiorników, które mogłyby magazynować życiodajny płyn.

Tak dzieje się również teraz i o ile Uisce Éireann, a wcześniej funkcjonujące pod nazwą Irish Water poinformowało, iż spadek poziomów wody w zbiornikach jest alarmujący i należy zacząć ją oszczędzać. Uisce Éireann nie mówi jeszcze o wprowadzeniu ograniczeń w dostawach na poziomie krajowym, chociaż sugeruje, iż może się to dziać w niektórych rejonach Irlandii. Obecnie apeluje się do mieszkańców, aby oszczędzali wodę i używali jej racjonalnie, a i nie ma z tytułu niższego poziomu wody w zbiornikach magazynujących i w rzekach, istotnych ograniczeń w jej dystrybucji.

Uisce Éireann nie ma też planów wprowadzenia ograniczeń w dostawach wody do mieszkań prywatnych, ale wzywa do ochrony jej zasobów.

Aktualnie nocne wyłączenia dostaw wody obowiązują tylko w Clonakilty w Cork i Inis Oírr w Galway, a w tych rejonach zmniejszane jest ciśnienie w wodociągach w godzinach od 23:00 do 7:00 rano. Pozwala to na realizowanie pełnych dostaw w ciągu dnia i zapewnienie mieszkańcom tych okolic korzystanie z wody.

Uisce Éireann wskazuje też na raport Met Éireann, w którym powiedziano, iż opady w całym kraju były poniżej średniej wieloletniej, a dłuższe okresy suszy występowały przede wszystkim na wschodzie wyspy. Jak powiedział meteorolog z Met Éireann Paul Downes, w niektórych dzielnicach wschodnich, nie padało od 15 maja, więc w tych przypadkach mówi się już o okresie suszy. Aktualnie Met Éireann spodziewa się opadów, jednak nie będą ona na tyle obfite, by uzupełnić braki, a i nie jest do końca pewne, czy występować będą na wszystkich obszarach Irlandii. Jak dodał meteorolog Paul Downes, już 10 z 15 stacji pogodowych określa swoje lokalizacje, jako dotknięte tzw. suszą absolutną, a ten stan może się pogłębić, o ile w najbliższym czasie, nie doczekają się większych opadów deszczu.

Uisce Éireann zapewnia, że krótki okres suszy w kraju, nie będzie prowadzić do niedoborów wody pitnej w Irlandii, a i zapasy wody pozwalają na przetrwanie jeszcze kilku tygodni, jednak już teraz należy zacząć ją oszczędzać. O ile okres bez deszczu będzie się przedłużał, Uisce Éireann może wprowadzić ograniczenia w dostawach wody, ale wcześniej zakazać jej używania do celów innych niż spożywcze i higieniczne.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Sasikan Ulevik on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Najcieplejszy maj od
Konsumenci wciąż l