Najcieplejszy maj od lat

Met Éireann w swoim raporcie pogodowym za poprzedni miesiąc stwierdza, że maj w Irlandii, był najcieplejszy od lat, co może wskazywać na zmiany klimatyczne na świecie.

Meteorolodzy prześledzili wszystkie dane, jakie zebrane zostały pod względem temperatury w ubiegłym miesiącu, a jak się następnie okazało, maj był najcieplejszy od 15 lat. Średnia wieloletnia temperatura dla tego miesiąca wyniosła dla Irlandii 13,5°C, co oznacza, że była wyższa o 1,5°C od średniej wieloletniej, a liczonej od 2008 roku.

Wysokie temperatury w maju były wynikiem frontów atmosferycznych, które przyniosły nad wyspę ciepłe afrykańskie powietrze, a na to nałożyły się obszary z wysokim ciśnieniem atmosferycznym, więc i słoneczną pogodę, co w połączeniu dało wyższe od typowych temperatury.

Met Éireann dodaje, że nie można jeszcze mówić, iż lato w Irlandii dobiegło końca, ponieważ wzorce pogodowe wskazują, iż możemy się spodziewać powrotu wysokich temperatur i pełnego nasłonecznienia.

Po prognozowanym okresie spadku temperatur i większej ilości chmur, co związane jest z wędrującym w naszym kierunku frontem atmosferycznym, a ten zacznie wkraczać do Irlandii już jutro, pogoda będzie się poprawiać.

Jak dodają meteorolodzy, nie można wykluczyć powrotu do wysokich i bardzo wysokich temperatur. Nad Irlandią za kilka do kilkunastu dni może zagościć kolejny front wyżowy, a ten przyniesie ze sobą dużą ilość słońca i przypuszczalnie temperatury do 27°C.

Część synoptyków jest zdania, że wskazania termometrów mogą być nawet wyższe, więc sięgnąć 30 stopni Celsjusza.

*

Tak sobie przypominam, że po ostatnim tak ciepłym lecie, mieliśmy też ostrą zimę, więc nie jest wykluczone, iż tak będzie również teraz.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Photo by Tomek Baginski on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie można obniżyć
Należy chronić zas