Najemcy potrzebują ulgi w zwalczaniu inflacji

Odpowiadając na dane opublikowane przez CSO, rzeczniczka Partii Pracy Rebecca Moynihan wezwała do podjęcia szeregu ukierunkowanych środków w celu wsparcia najemców narażonych na ostre uderzenie inflacji.

Senator Moynihan powiedziała, że wraz ze wzrostem czynszów o prawie 12% w ciągu ostatniego roku, a także rosnącymi kosztami żywności, transportu i rachunków, należy wprowadzić ograniczone czasowo i ukierunkowane środki, aby wspierać najemców i chronić osoby zagrożone bezdomnością.

Senator Moynihan mówiła:

– Inflacja dotyka wszystkich w tym kraju, ale wielu najemców doświadcza tępego końca wzrostu kosztów utrzymania. Oprócz codziennych rosnących kosztów niezbędnych rzeczy, wciąż rosną czynsze, podczas gdy płace po prostu nie nadążają za tempem wzrostów. Aby temu przeciwdziałać Partia Pracy apeluje o trzyletnie zamrożenie czynszu, aby powstrzymać ich wzrost, na który ludzi już nie stać. Pozwoliłoby to rynkowi dogonić kryzys dostaw. Rząd musi zobowiązać się do podniesienia obecnych celów dotyczących kosztów najmu nieruchomości, aby dać ludziom spokój ducha, że domy socjalne i tanie będą dostępne. Na tym etapie dla wielu najemców jest poza punktem krytycznym.  Koszt najmu w naszych miastach jest niewiarygodny, ale nadal obserwujemy wzrost czynszów w całym kraju. W uznaniu tego wzywam rząd do uczynienia całego kraju Rent Pressure Zone.  Wygórowane czynsze doprowadzają ludzi do granic wytrzymałości. Musimy zmienić dynamikę rynku, aby odzwierciedlić tę nadzwyczajną inflację. Oprócz zrewidowania programu HAP w celu odzwierciedlenia rosnących kosztów życia, musimy również zrewidować limity dochodów, aby kwalifikować się do mieszkania socjalnego. Jest oczywiste, że jest wielu najemców o niskich dochodach, którzy nie otrzymują pomocy społecznej. Są to grupy ludzi, dla których przystępność cenowa jest dużym wyzwaniem. Musimy zobaczyć działania, w tym wdrożenie Income Eligibility Scheme, zgodnie z obietnicą rządowego planu Mieszkań dla wszystkich. Pilnie potrzebne są ukierunkowane środki w celu ochrony najemców. Inflacja zamknie wielu najemców w pułapce ubóstwa. W połączeniu z kulturą niskich płac w Irlandii, nie ma wątpliwości, że coraz więcej osób na prywatnym rynku wynajmu będzie zagrożonych bezdomnością, chyba że zostaną wdrożone środki przeciwdziałające inflacji, aby ich chronić.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: