Nagonka na Sinn Féin nie jest skuteczna

Niezależnie od działań, jakie rozpoczęły partie koalicyjne, które próbują odzyskać poparcie społeczne, nie udaje się im przeskoczyć pewnego muru, jaki w sondażach wybudowała partia Mary Lou McDonald.

Przekaz, jaki płynie z Fianna Fáil, Partii Zielonych, ale przede wszystkim z Fine Gael, miał zdyskredytować Sinn Féin, wykazać, że objęcie sterów państwa przez ugrupowanie McDonald nie będzie niczym dobrym dla Irlandii, ale cokolwiek jest robione, nie daje prawie żadnych efektów i największa partia opozycyjna nie musi obawiać się utraty poparcia.

Najnowsze badanie opinii publicznej, jakie przeprowadzone zostało na zlecenie Sunday Independent przez pracownię Behaviour & Attitudes wskazano zwycięzcę, a tym pozostanie Sinn Féin.

Gdyby wybory odbywały się teraz, Sinn Féin może liczyć na 34% elektoratu, a kolejnymi ugrupowaniami, chociaż daleko w tyle jest Fianna Fáil i Fine Gael. Właśnie partia Leo Varadkara będzie najgroźniejszym rywalem dla Mary Lou McDonald, bo jej wysoki wynik wybroczy, może dać możliwość zablokowania utworzenia gabinetu przez Sinn Féin.

Fine Gael ma obecnie 21% poparcia, natomiast ugrupowanie premiera, czyli Fianna Fáil urosła do 23%, chociaż wciąż się mówi, że to wzrost spowodowany metodą sondażu. Mówi się jednak, że obecna koalicja, ponownie złączy powyborcze siły i kolejny raz Fine Gael i Fianna Fáil staną na drodze do stworzenia rządu przez Sinn Féin, o ile partia McDonald, nie znajdzie sojuszników wśród mniejszych ugrupowań.

Partia Pracy ma poparcie na poziomie 5%, a Zieloni 4% i raczej nie mają szans na powtórzenie wyniku z poprzednich wyborów, gdy zagłosowało na nich 7% wyborców. Socjaldemokracja ma 2% poparcia i to ostatnie ugrupowanie, które będzie miało większą ilość posłów w parlamencie.

Badanie odbywało się w dniach od 27 października do 8 listopada, a udział wzięły w nim 923 osoby, więc wynik nie jest miarodajny, natomiast margines błędu statystycznego wynosi w tym przypadku 3,3%.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Jean Housen

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rośnie opór przyjm
Jajka nie są „Fre