Minister Zdrowia uruchomił bezpłatną antykoncepcję dla kobiet w wieku 17–25 lat

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister zdrowia Stephen Donnelly uruchomił program bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku 17 – 25 lat mieszkających w Irlandii, a na wsparcie programu w budżecie 2022 przeznaczono 9 mln euro . 

Bezpłatna antykoncepcja jest już dostępna dla kobiet w wieku 17 – 25 lat i będzie się można o nią starać u lekarzy pierwszego kontaktu, w ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej i u farmaceutów, którzy zarejestrują się w celu świadczenia usług w ramach programu. Wszystkie konsultacje z lekarzem wymagającym dostępu do antykoncepcji na receptę, założenie i usunięcie długo działającej odwracalnej antykoncepcji (LARC) oraz zapewnienie antykoncepcji na receptę przez farmaceutów będą bezpłatne dla grupy wiekowej 17 – 25 lat.

Minister Donnelly powiedział:

– Z przyjemnością ogłaszam rozpoczęcie programu bezpłatnej antykoncepcji dla kobiet w wieku od 17 do 25 lat. Zdrowie kobiet jest dla mnie i dla tego rządu najwyższym priorytetem i było silnie wspierane w budżecie 2022, z 31 mln euro dodatkowych środków na nowe osiągnięcia w dziedzinie zdrowia kobiet, w tym 9 milionów euro na ten program antykoncepcji. Ten dzień stanowi kolejny kamień milowy w realizacji naszych zobowiązań w ramach planu działania na rzecz zdrowia kobiet na lata 2022 – 2023, który ma na celu poprawę wszystkich obszarów opieki zdrowotnej kobiet. Dostęp do bezpłatnej antykoncepcji był kluczowym zaleceniem towarzyszącym uchyleniu ósmej poprawki do konstytucji i jest kluczowym elementem planu działania na rzecz zdrowia kobiet. Program, ważny program zaangażowania rządu, stawia kobiety w wieku 17 – 25 lat w jej centrum, zapewniając im pełny zestaw opcji, aby wybrać, która forma antykoncepcji będzie dla nich najlepsza. Usuwamy wszelkie bariery finansowe dla grupy wiekowej, dla której takie bariery najprawdopodobniej będą stanowić problem. 

W nadchodzących tygodniach dostawcy usług, w tym lekarze pierwszego kontaktu, apteki, ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej, ośrodki planowania rodziny i studenckie przychodnie zdrowia, będą podpisywać umowy z HSE na świadczenie usług w ramach programu. 

Informacje dotyczące programu będą dostępne na stronie internetowej HSE: www.sexualwellbeing.ie i będą regularnie aktualizowane, a będą zawierały szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać dostęp do programu. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Trzeba ograniczyć o
Woźniak: kryzys ene

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!