Minister Zdrowia rozpoczyna kampanię uświadamiającą o menopauzie

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister Zdrowia Stephen Donnelly rozpoczął rządową kampanię uświadamiającą na temat menopauzy. 

Kampania jest bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie irlandzkich kobiet o większą wiedzę i zrozumienie menopauzy, a także lepszy dostęp do dokładnych informacji i wsparcia, aby mogły aktywnie zarządzać swoim doświadczeniem. Zwiększy świadomość menopauzy i związanych z nią objawów oraz zachęci do otwartej rozmowy, aby zmniejszyć piętno związane z tą fazą życia.

Nowe badanie zlecone przez Ministerstwo Zdrowia w celu poinformowania o kampanii wykazało, że: 

  • Trzy czwarte kobiet w wieku powyżej 35 lat weszło w okres okołomenopauzalny (19%), jest w okresie menopauzy (18%) lub przeszło menopauzę (37%).
  • Kobiety w okresie menopauzy zgłaszają występowanie do siedmiu objawów w dowolnym momencie.
  • 17% kobiet doświadczających menopauzy ma poważne objawy.
  • 52% kobiet będących obecnie w okresie menopauzy opisuje to jako negatywne doświadczenie.
  • 91% kobiet będących obecnie w okresie menopauzy twierdzi, że doświadcza stałych lub sporadycznych objawów.
  • Ponad połowa Irlandek zgłasza zmęczenie, brak energii, bezsenność, „mgłę mózgową”, zmiany wagi lub kształtu ciała oraz bóle stawów – a także uderzenia gorąca i zmiany cyklów miesiączki.
  • 86% kobiet twierdzi, że menopauza może mieć duży wpływ na ich codzienne życie.
  • 28% kobiet w okresie menopauzy deklaruje, że chętnie porozmawia o tym ze swoim przełożonym w pracy.

Ogólnokrajowa kampania obejmuje m.in. 30-sekundowe reklamy w stacjach radiowych, reklamy prasowe gazetach i czasopismach, reklamę poza domem na wyświetlaczach cyfrowych i wiatach przystankowych w całym kraju, a także reklamy w mediach cyfrowych i społecznościowych.

Departament Zdrowia opracował dedykowaną stronę gov.ie/menopause, i jest to punkt kompleksowej obsługi, w którym można znaleźć informacje na temat objawów menopauzy i okresu menopauzalnego, porady dotyczące aktywnego postępowania, jak wspierać będzie osoby przechodzące menopauzę, z zawiera też linki do odpowiednich ekspertyz klinicznych.

Minister Donnelly powiedział:

– Jednym z moich głównych celów jako Ministra Zdrowia jest poprawa dostępu do opieki zdrowotnej dla kobiet w Irlandii. Mój resort, HSE i ja ciężko pracowaliśmy, aby świadczyć usługi i wsparcie dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym i w menopauzie. Obecnie istnieją cztery kliniki menopauzy zapewniające leczenie 25% kobiet, które potrzebują leczenia objawów menopauzy. Dwie kolejne kliniki mają zostać otwarte jeszcze w tym roku. Podczas gdy menopauza wpływa bezpośrednio na połowę naszej populacji, wszyscy znamy kogoś, kto przez nią przechodzi, czy to członka rodziny, przyjaciółki czy koleżanki. Ta kampania i strona internetowa umożliwi wszystkim otwarcie rozmowy na temat menopauzy i wykorzenienie wszelkich związanych z nią piętn lub tajemnic.

Główna pielęgniarka kraju Rachel Kenna powiedziała:

– Badania przeprowadzone w ramach tej kampanii malują bardzo pouczający obraz tego, jak wygląda menopauza dla kobiet w dzisiejszej Irlandii. Wiemy, że kobiety borykają się z wieloma objawami, nie tylko z regulacją temperatury i zmianami menstruacyjnymi najczęściej związanymi z menopauzą, ale także zmęczeniem, bólami stawów, bezsennością, swędzeniem skóry i zaćmieniem mózgu. Kampania ta dostarcza informacji osobom doświadczającym okresu okołomenopauzalnego i menopauzy, pomagając im rozpoznać ich objawy i poczuć się w stanie szukać wsparcia, którego potrzebują. Grupa kobiet przechodzących menopauzę może również zmagać się ze stresem związanym z opieką nad dziećmi, starszymi rodzicami i pracą. Ważne jest, aby poświęcili czas na dbanie o siebie i byli w tym wspierani przez swoich partnerów, rodziny, przyjaciół i znajomych.

Dr Deirdre Lundy, kierownik kliniczny w National Maternity Hospital Menopause Service, powiedziała natomiast:

– Cieszę się, że ta kampania się rozpoczęła. Większość pacjentek, które borykają się z objawami menopauzy, może uzyskać poradę i leczenie w środowisku za pośrednictwem swojego lekarza rodzinnego, pielęgniarki przychodni lub Poradni Planowania Rodziny. Niestety, pacjentom z pewnymi schorzeniami, w tym zakrzepicą, chorobami sercowo-naczyniowymi, chorobami naczyń mózgowych, nowotworami hormonowrażliwymi itp., zaleca się wizytę u „specjalisty ds. menopauzy” w celu omówienia możliwości leczenia. Prowadzę jedną z tych kompleksowych usług menopauzy i cieszę się, że w całym kraju powstaje więcej specjalistycznych klinik menopauzy.

Dr Deirdre Collins, lekarz pierwszego kontaktu i członek zarządu ICGP mówi: „

– Lekarze pierwszego kontaktu stoją na czele opieki nad menopauzą, jako część ciągłości opieki świadczonej w ramach praktyki ogólnej. Irlandzkie Kolegium Praktyki Ogólnej (Irish College of General Practice) opublikowało obszerny nowy przewodnik dotyczący zarządzania menopauzą w praktyce ogólnej, który poprowadzi lekarzy pierwszego kontaktu od pierwszej konsultacji aż do okresu okołomenopauzalnego i menopauzy. Ten przewodnik jest kamieniem milowym w zarządzaniu menopauzą w ogólnej praktyce. Zawiera informacje na temat diagnozy, interwencji dotyczących stylu życia, przepisywania HTZ i, co ważne, alternatywnych opcji HTZ, a także konkretne porady dla kobiet z historią raka piersi. To szczególne wsparcie dla lekarzy rodzinnych w połączeniu z Tygodniem Świadomości Menopauzy oferuje nam wszystkim możliwość zmiany narracji na temat opieki menopauzy w całościowy sposób.

Badanie Menopause Benchmark Survey, które przeprowadzone było przez Behavior & Attitudes między 30 września a 3 października i obejmuje próbę 1250 dorosłych kobiet.

*

No dobrze, a co z mężczyznami i andropauzą? To też przecież dotyka wielu panów, a jak wynika ze słów ministra i towarzyszących mu osób, o tej grupie w ogóle się nie wspomina.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail – Stehen Donnelly

Image by Alicja from Pixabay

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Galway będzie zakor
Najemcy zasługują

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!