Najemcy zasługują na przystępną cenę i bezpieczeństwo najmu

Odpowiadając na komentarze przewodniczącego Rady ds. Najmu Mieszkaniowego (RTB), rzecznik ds. mieszkalnictwa Partii Pracy Rebecca Moynihan powiedziała, że ​​zabezpieczenie najmu nie powinno być dostępne tylko dla najemców, którzy mogą zapłacić najwięcej.

Przedstawiając przepisy ustawy o prawach najemców, które ograniczałyby podstawy, na których dana osoba może zostać eksmitowana ze swojego domu, a także rejestr przejrzystości umożliwiający dostęp do informacji o poprzednich czynszach płaconych za nieruchomość, senator Moynihan powiedziała, że przystępność czynszów pozostaje ogromnym problem rynkowym.

Senator Moynihan stwierdza:

– Dla RTB sugerowanie, że niektórzy właściciele, a mianowicie fundusze inwestycyjne, są lepsi od innych, jest przewrotne. Gdyby najemcy mieli przede wszystkim przyzwoite prawa, wyrównałoby to ich szanse. Pozostajemy całkowicie w tyle za innymi krajami w zakresie praw najemców. Oczekuje się, że najemcy będą musieli pogodzić się z wygórowanymi czynszami, eksmisjami w mgnieniu oka, a wielu nie może sprawić, by miejsce wyglądało jak dom. Jako naród musimy zmienić sposób myślenia o najmie. Z raportu opublikowanego przez Threshold wynika, że ​​obecnie jedno na pięć gospodarstw domowych wynajmuje mieszkanie, w porównaniu z co dziesiątym w latach dziewięćdziesiątych. W uznaniu zmian na rynku Labour Party opublikowała projekt ustawy o zwiększeniu praw najemców.  Równowaga sił na rynku wynajmu jest mocno przestawiona na właścicieli. Kontrolują cenę, bezpieczeństwo posiadania, czy możesz mieć zwierzaka, gdzie wieszasz pranie, a nawet wyposażenie domu. Przystępne czynsze po prostu nie istnieją w tym kraju i tak wielu najemców stoi w miejscu. Najemcy są sparaliżowani, ponieważ nie ma wystarczającej liczby mieszkań do wynajęcia, aby sprostać popytowi, tymczasem rząd nadal nie spełnia wszystkich celów określonych w dokumencie „Mieszkanie dla Wszystkich”, w tym domów na wynajem. Wszyscy wiemy, że właściciele funduszy inwestycyjnych są właścicielami na warunkach rynkowych. My w Labour Party uważamy, że wszyscy właściciele powinni zapewnić wszystkim najemcom większe bezpieczeństwo najmu. Bezpieczeństwo posiadania dachu nad głową po prostu nie może być powiązane z twoją zdolnością do płacenia ponad możliwości i dawać szanse wszystkim.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Image by Aritha from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister Zdrowia roz
Polska Żabka, Lidl