Minister idzie w prąd. Iarnród Éireann dostanie składy elektryczne

Minister transportu Eamon Ryan uzyskał w mijającym tygodniu zgodę Rady Ministrów na zamówienie przez Iarnród Éireann 90 nowych wagonów kolejowych z napędem akumulatorowym, za łączny koszt około 179 mln euro. 

Szacuje się, że zwiększy to liczbę osób, które mogą korzystać z częstych połączeń kolejowych o dużej przepustowości z około 250 000 obecnie do 600 000 w niedalekiej przyszłości. 

Ogłaszając swój gabinetowy sukces minister Ryan powiedział:

– Ten rząd nadal robi więcej, aby przekształcić nasze systemy kolei i transportu publicznego, niż jakikolwiek inny od dziesięcioleci. Robimy to, ponieważ skala zmian, których musimy dokonać, jest niezrównana – aby zapewnić lepszy, częstszy i bardziej dostępny wybór transportu dla znacznie większej liczby osób i osiągnąć nasze cele w zakresie emisji.

Nowe wagony zapewnią znaczny wzrost przepustowości transportu kolejowego w Irlandii, w szczególności dla rozwijającego się systemu DART w obszarze Dublina i regionie wschodnim. Nowe wagony ułatwią szerszy program DART+, a rozciągający się od centrum Dublina do Droghedy na północy, Maynooth na zachodzie i Celbridge/Hazelhatch na południowym zachodzie.

Elastyczny charakter wagonów oznacza, że ​​w przyszłości mogą one być również wykorzystywane między Greystones a Wicklow i/lub dla Cork Area Commuter Rail, potencjalnie obsługując połączenia między Mallow, Cork, Cobh i Midleton.

Rzecznik Partii Zielonych ds. transportu Brian Leddin stwierdził natomiast:

– Zakup pociągów zasilanych bateriami stanowi część zobowiązania tego rządu i Partii Zielonych do inwestowania oraz rozwijania zrównoważonego transportu w całej Irlandii. Te nowe pociągi elektryczne na baterie, które są już zamawiane, znacznie zwiększą przepustowość i częstotliwość usług kolejowych w naszych głównych miastach, kiedy zostaną oddane do użytku w 2026 r., a ich pojawienie, zbiegnie się z rozwojem metropolitalnych sieci kolejowych w Dublinie, Cork i Limerick.

Wagony zostaną dostarczone z Alstrom do irlandzkiego systemu kolejowego w 2026 roku i będą się składać z 18 nowoczesnych 5-wagonowych akumulatorowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych (BEMU). Będzie to dodatkowym wsparciem do 95 nowych wagonów DART z napędem elektrycznym i akumulatorowym, które zostały już zatwierdzone przez rząd w grudniu ubiegłego roku i mają zostać dostarczone w 2025 roku.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Green Party

Photo by William Daigneault on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Mieszkania studencki
Rozwiązanie Mary Lo