Mieszkania studenckie będą własnością uczelni i będzie taniej
Studenci przynajmniej trzech uczelni w kraju powinni być zadowoleni, bo kiedy już powstaną dla nich nowe mieszkania, to po pierwsze będą one własnością uczelni, a po drugie mają charakteryzować się ceną niższą od rynkowej.
Takie rozwiązanie zapowiedział minister szkolnictwa wyższego i dalszego Simon Harris, a stwierdził, że na trzech uniwersytetach wybudowanych będzie ok. 700 jednostek mieszkalnych i wszystkie będą własnością uczelni. Stanie się to możliwe, mówił dalej minister Harris, gdyż z Maynooth University, Limerick University i University of Galway podpisano umowę, a ta warta jest 32 mln €, co pozwoli na wybudowanie deklarowanej ilości mieszkań dla studentów.
Podobne rozwiązania mają pojawić się dla dublińskich uczelni, a chodzi o Dublin City University oraz University College Dublin, a oba uzyskały już pozwolenia na budowę mieszkań studenckich.
W rozmowie ze stacją radiową News Talk minister Simon Harris powiedział:
– Nowy program przyniesie podwójne korzyści, w ramach którego więcej studentów będzie mieszkać w specjalnie wybudowanych mieszkaniach. Jeśli uda ci się umieścić studenta w akademiku, w rzeczywistości zwalnia to kolejną prywatną nieruchomość do wynajęcia dla bardzo potrzebującej rodziny. To, co próbujemy tutaj zrobić, to zmienić nasze podejście do zakwaterowania studentów. Do czasu naszej decyzji w tym tygodniu, szczerze mówiąc, budowa domów studenckich była albo pozostawiona rynkowi prywatnemu, albo uniwersytetom z ich własnych środków. Tak więc po raz pierwszy w historii rząd… skutecznie wkroczył z zasobami podatkowymi, aby spróbować ponownie przenieść projekty zakwaterowania dla studentów, które, szczerze mówiąc, utknęły w martwym punkcie.
Minister Harris przyznał, że sytuacja była dosyć dziwna, gdyż uczelnie miały lub uzyskiwały pozwolenia na budowę domów dla studentów, ale nie miały pieniędzy, by je zrealizować.
Simon Harris dodał:
– To, co staramy się zrobić, to wypełnić lukę rentowności. Nowe jednostki zostaną zbudowane na głównym kampusie Maynooth, podczas gdy Galway i Limerick będą miały swoje dodatkowe mieszkania w pobliżu. Różnica między tym a poprzednimi modelami polega na tym, że będą one własnością uczelni lub będą przez nie kontrolowane. To dla mnie ważne, ponieważ uważam, że musimy zbudować bazę noclegową należącą do uczelni, która nie powoduje, że studenci muszą konkurować z resztą populacji.
Minister uznał również, że to podejście pozwoli na obniżenie stawek najmu, co zawarł w słowach:
– Dodatkowe fundusze są przyznawane uniwersytetom pod warunkiem, że łóżka po ukończeniu będą wynajmowane poniżej stawek rynkowych. Będziemy teraz współpracować z uniwersytetami, aby dokładnie ustalić, co to oznacza – i będzie to oznaczać w różnych częściach kraju. Ważne jest jednak, aby tam, gdzie podatnik inwestuje pieniądze, dostępny był czynsz poniżej stawki rynkowej.
Bogdan Feręc
Źr: NewsTalk