Minister Harris musi wprowadzić strategię zakwaterowania dla studentów, zanim będzie za późno

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rzeczniczka Sinn Féin ds. dalszego i szkolnictwa wyższego Rose Conway-Walsh napisała do ministra Simona Harrisa list, wzywając go do wprowadzenia środków nadzwyczajnych w celu rozwiązania kryzysu zakwaterowania studentów.

Posłanka Conway-Walsh powiedziała, że minister nie wziął pod uwagę wielu ostrzeżeń, aby zaradzić temu kryzysowi, i wezwała go do zwołania pilnego spotkania z rzecznikami opozycji, USI i wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu omówienia niezbędnych działań oraz rozwiązań.

Posłanka Conway-Walsh mówi:

– Napisałam do ministra Harrisa, wzywając go do podjęcia środków nadzwyczajnych w celu rozwiązania kryzysu zakwaterowania studentów. Czas jest teraz najważniejszy. Od miesięcy mówię ministrowi, że pędzimy na oślep w kryzys mieszkaniowy dla studentów. To największa bariera w edukacji na poziomie wyższym, zwłaszcza dla uczniów z obszarów wiejskich. Kurczęta wracają teraz do domu na grzędy z powodu bezczynności rządu. Uczniowie czują, że zostali zostawieni na lodzie, a minister musi działać teraz, zanim będzie za późno. Po prostu nie możemy mieć sytuacji, w której studenci opuszczający szkoły średnie, którzy otrzymają swoje wyniki 2 września, a oferty CAO w następnym tygodniu, będą musieli zmienić swoje ścieżki edukacyjne i zawodowe, ponieważ nie mogą znaleźć miejsca do życia w pobliżu wybranej uczelni. Nie możemy też zmuszać studentów do rezygnacji z nauki z powodu braku zakwaterowania. Wielu studentów, którzy się ze mną kontaktowali, pochodzi z rodzin, które już borykają się z problemami finansowymi, ale nie kwalifikują się do SUSI, ponieważ kryteria nie odzwierciedlają finansowej rzeczywistości w tych gospodarstwach domowych. Potrzebujemy pilnych inwestycji kapitałowych, aby uczelnie mogły realizować projekty budowlane i zapewnić niedrogie zakwaterowanie. Projekty budowlane na terenie kampusu musiały zostać wstrzymane, ponieważ nie jest ekonomicznie opłacalne, aby uczelnie je realizowały i oferowały po przystępnej cenie bez rządowej interwencji finansowej. Z moich konsultacji z uczelniami szacuję, że od 3 000 do 6 000 łóżek jest na zaawansowanym etapie realizacji i można je natychmiast rozwinąć, jako współfinansowane projekty zakwaterowania. Warunkiem takiego finansowania byłaby oczywiście przystępność cenowa dla studentów. Musimy w pełni zbadać wykorzystanie jednostek do szybkiej budowy tu i teraz, ponieważ studenci potrzebują natychmiastowego działania. Minister musi również zainicjować ogólnokrajową kampanię uświadamiającą na temat ulgi podatkowej za wynajem pokoju, aby zachęcić właścicieli domów do udziału. Nie może być więcej wahania ze strony rządu. Istnieją namacalne działania, które minister Harris może podjąć tu i teraz, aby złagodzić kryzys mieszkaniowy przed rozpoczęciem semestru.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd nie jest przek
Szkolenie w zakresie