Minister ds. energii musi zadbać możliwość wykorzystania swojego potencjału energii odnawialnej

Eurodeputowany z Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że Irlandia musi pilnie zebrać siły, jeśli chodzi o rozwój krajowego rynku energii odnawialnej, który może zapewnić irlandzkiemu rynkowi bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości.

Kelleher wypowiedział się po publikacji w tym tygodniu raportu branżowego przez KPMG, z którego wynika, że ​​95% ekspertów branżowych nie wierzy, że Irlandia osiągnie swój cel na rok 2030 zakładający 80% produkcji energii odnawialnej.
Billy Kelleher:

– To potępiający akt oskarżenia pod adresem obecnych planów i strategii Irlandii, który powinien pobudzić irlandzki rząd, a w szczególności ministra energii Eamona Ryana.

– Mamy niemal nieograniczony potencjał, jeśli chodzi o na przykład morską energię wiatrową, ale jesteśmy żałośnie słabo przygotowani do pełnego wykorzystania naszego potencjału.

– Z rozmów z zainteresowanymi stronami prowadzonych w zeszłym roku stanowczo wierzę, że przemysł jest gotowy do inwestycji, wydaje się jednak, że ma niewielkie zaufanie do zdolności państwa do wprowadzenia niezbędnej infrastruktury i wymogów w zakresie planowania.

– W większości obszarów morskich i lądowych, porty głębokowodne, modernizacja sieci krajowej czy budowa dodatkowych połączeń z kontynentem, w tych Irlandia pozostaje w tyle za tym, co obiecała i czego potrzebuje, aby móc wykorzystać nieograniczony potencjał Irlandii jako superpotęgi w dziedzinie energii odnawialnej .

– Minister Ryan musi się zebrać w sobie i podjąć trudne decyzje, które pozwolą krajowi uwolnić się od energii elektrycznej wytwarzanej z paliw kopalnych. Jest ministrem energii, a także ministrem środowiska i zmian klimatycznych.

– Niestety, jego celem wydaje się uczynienie Irlandii krajem o niskim zużyciu energii, a nie dynamiczną, rozwijającą się gospodarką zbudowaną w oparciu o energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

– W raporcie wezwano do powołania grupy zadaniowej wysokiego szczebla, która zgromadziłaby zainteresowane strony z sektora prywatnego i publicznego w celu znalezienia rozwiązań problemów stojących przed Irlandią. Ja poszłabym o krok dalej. 

– Potrzebujemy cara* energii z władzą, która przełamie wąskie gardła i zapewni, że Irlandia wykorzysta swój potencjał. W przeciwnym razie Irlandia nie osiągnie swoich celów, a to będzie złe dla wszystkich w naszym kraju.

*Car w tym przypadku oznacza osobę zarządzającą sektorem i z wysokimi uprawnieniami do podejmowania wiążących decyzji.

Opr. Bogdan Feręc

Źr. MEP Billy Kelleher

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wzrost za wzrostem
Jaki był ruch na lo