Mieszkańcy Irlandii mocno ograniczają świąteczne wydatki

W kraju na święta można by wydać znacznie więcej pieniędzy, bo na to wskazują oszczędności, jakie zgromadzone zostały w bankach, jednak najnowsze badanie pokazuje, że w tym roku wydaje się na świąteczne jedzenie i prezenty znacznie mniej.

Są też osoby, które bardzo mocno odczuwają wzrost inflacji i już właściwie przestały sobie radzić ze stale rosnącymi cenami, co oznacza, że te święta Bożego Narodzenia będą dla nich bardzo skromne i będą musieli zrezygnować  z części świątecznych potraw oraz zakupu prezentów. Z badania zleconego przez firmę ubezpieczeniową Royal London wynika też, iż coraz większa grupa konsumentów ma problemy z opłaceniem rachunków bieżących, a i zmuszeni zostali do wprowadzenia znacznych ograniczeń w wydatkach świątecznych.

Prawie 1 na każdych 5 ankietowanych powiedział, że na tegoroczne święta musiał zrezygnować z zakupu produktów żywnościowych na niektóre posiłki, a 1 na 3 respondentów ograniczył kupowanie prezentów. Badanie przeprowadzone było na reprezentatywnej grupie 1000 osób w całej Irlandii, więc uważa się je za miarodajne.

Co istotne, dane mogły się zmienić, a ściśle rzecz ujmując, zwiększyła się ilość osób, które zmuszone były do wprowadzenia świątecznych oszczędności, a to za sprawą zimowego wzrostu cen, który nie był obserwowany w chwili prowadzenia ankiety, czyli w połowie października. Firma badawcza Opinium dodała, że od chwili badania, ceny w sklepach i koszty zakupu nośników energii wzrosły, więc należy się spodziewać, że również podniósł się poziom wprowadzanych oszczędności.

Jeden na sześciu respondentów odpowiedział w październiku, że nie wyłączy w tym roku ogrzewania, aby poradzić sobie z kryzysem kosztów utrzymania, a większość respondentów dodawała, iż bardzo obawia się przyszłorocznej recesji, która w ich opinii z całą pewnością się pojawi. Niecałe 50% odpowiedziało ówcześnie, że korzysta z ogrzewania domów, gdy jest to absolutnie potrzebne, natomiast najczęściej oszczędza się obecnie na jedzeniu, by poradzić sobie z kosztami utrzymania.

Bardziej oszczędne są w zakresie świąt kobiety i 4 na 10 deklarowało, że zrezygnuje z luksusowych zakupów świątecznych, a panowie mówili to w 2,5 przypadków na 10. Bardziej też martwią się o stan swoich finansów panie, niż panowie, którzy znacznie rzadziej odczuwają niepokój spowodowany wzrostem kosztów życia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Kevin Dowling on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pomoc dla firm powin
Ciało szeregowego S