Małe i średnie firmy chcą zatrudniać pracowników

Badanie, jakie przeprowadziła Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), pokazało, że małe i średnie firmy widzą perspektywy rozwoju, więc wciąż myślą o zwiększeniu swojego potencjału pracowników.

Właściciele w małych i średnich firmach dobrze oceniają perspektywy na drugie sześć miesięcy tego roku i uważają, że recesja z trwającego półrocza nie będzie aż tak głęboka, czyli uda się wyprowadzić firmy na prostą, a i możliwe będzie znaczne zwiększenie zatrudnienia. Mali i średni przedsiębiorcy są zdania, że druga połowa roku charakteryzować się będzie większą pewnością i stabilnością, co może oznaczać, iż irlandzkie PKB zacznie w końcu rosnąć.

Aktualnie z nadzieją w najbliższą przyszłość patrzy 86% firm, a połowa respondentów planuje utrzymać swoje rekrutacje w kolejnych sześciu miesiącach. 44% małych i średnich firm nie ma planu zwolnień, a 81% przedsiębiorców wierzy, iż poradzą sobie z podwyżkami stóp procentowych.

Większość dodaje również, że w najbliższych miesiącach, nie będą wykazywali opóźnień w spłatach kredytów, a i poradzą sobie z kosztami prowadzenia działalności. Ponad połowa ankietowanych dodała jednak, że rosnące koszty prowadzenia biznesów, wpływają na sprzedaż i zmniejsza się również ilość klientów. Obawy budzi również stosunkowo wysoka rotacja pracowników, a na miejsce odchodzących, coraz trudniej jest znaleźć odpowiednio przygotowanych do pracy.

Pełniący obowiązki szefa ACCA Stephen Noonan powiedział:

– Nie ma wątpliwości co do znaczących wyzwań, przed którymi stanęły przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, ale postępowe interwencje rządu, w tym tymczasowy program wsparcia energetycznego przedsiębiorstw, umożliwiły wielu firmom przetrwanie zimowej burzy, przy jednoczesnym dalszym wprowadzaniu innowacji i planowaniu przyszłości.

Dla przypomnienia można podać dane CSO, czyli Irlandzkiego Urzędu Statystycznego, który poinformował na początku tego miesiąca, że zatrudnienie wzrosło do historycznego poziomu 2,6 mln osób, więc od chwili, gdy CSO zaczęło gromadzić takie dane w 1998 roku. Bezrobocie w Irlandii na koniec ubiegłego miesiąca wyniosło 3,8% i uznaje się je za zerowe.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kopalnia w hrabstwie
Poziom dezinformacji