Luty był suchszy od typowego

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najmniej deszczu spadło w ubiegłym miesiącu na wschodzie i południu kraju, ale poprzedni miesiąc był też cieplejszym od typowego z lat wcześniejszych.

Pojawiły się też w kraju rejony, które stały się najsuchsze do 50 lat, a mówi o tym raport pogodowy Met Éireann za luty 2023 roku. Na warunki pogodowe i ogólny wynik ubiegłego miesiąca wpłynął wyż, który rozgościł się nad Irlandią, co z kolei przyczynił się znacznego ocieplenia oraz znacznie niższej od standardowej sumy opadów. Średnia długoterminowa za lata 1981 – 2010 wskazała, że opady w kraju wszędzie były niższe od notowanych wcześniej, ale najmniej deszczu spadło we wschodniej i południowej części wyspy.

Luty 2023 był też najsuchszy od 1965 roku w Dunsany w hrabstwie Meath i Phoenix Park w hrabstwie Dublin, a najniższą sumę opadów w kraju zanotowano w Johnstown Castle w hrabstwie Wexford, gdzie spadło zaledwie 7,4 mm deszczu, co oznacza najbardziej suchy luty od 1986 roku.

Były też miejsca, gdzie padało znacznie obficiej i w Newport w hrabstwie Mayo spadło w lutym 91,6 mm deszczu, ale to też był najniższy wynik od 10 lat.

Ogólna ilość dni z opadami wahała się istotnie w zależności od części kraju, więc od 8 w Johnstown Castle w hrabstwie Wexford do 20 dni w innych rejonach. Dziewięć stacji meteorologicznych odnotowało też okresy suszy meteorologicznej, które trwały od 16 do 30 dni, a najdłuższe bezdeszczowe okresy pojawiły się w Dublinie, Meath oraz Wexford.

Temperatury dla lutego 2023 roku były wyższe od średnich wieloletnich i wahały się od 8°C na wyspie Sherkin w hrabstwie Cork do 7,8°C w Finner w hrabstwie Donegal i Phoenix Park w hrabstwie Dublin.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Image by Arek Socha from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Język kluczem do po
Eurostat: Lutowa inf
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.