Lotnisko w Dublinie wychodzi z długów

Operator lotniska w Dublinie na Komisji Transportu Oireachtas poinformował o poziomie zadłużenia, jednak stwierdzono, że sytuacja znacznie się poprawiła i zaczęto przyspieszać spłatę długów.

Jak się dowiedzieliśmy z informacji dyrektora generalnego DAA Kenny’ego Jacobsa, w czasie pandemii port lotniczy Dublin zaciągał dług w wysokości 1 miliona euro dziennie, jednak do spłacenia pozostało już „tylko” 850 mln €. Jak powiedziane zostało na Komisji, tegoroczne przychody lotniska sięgnęły jednego miliarda euro, co pozwala na obsługę zadłużenia na bieżąco.

Szef spółki zarządzającej lotniskami w Dublinie i Cork stwierdził również, że bardzo wysoki jest poziom zadowolenia pasażerów obu portów lotniczych, więc wynosi odpowiednio 95 i 85 procent.

Dyrektor zarządzający lotniska w Cork Niall McCarthy dodał, że ten port lotniczy stale zwiększa ilość lotów i spodziewa się osiągnąć tegoroczną stopę wzrostu 17%. W Cork loty komercyjne i niekomercyjne rozkładają się równo po połowie, a najbardziej obciążonymi miesiącami są tam zwyczajowo lipiec i sierpień. Najmniej obciążonymi miesiącami są natomiast styczeń i luty. Uznano więc, że lotnisko działa bardziej, jak sezonowe, co jednak planuje się zmienić.

Lotnisko w Cork szczyci się też bardzo dobrymi wynikami czasu odprawy bezpieczeństwa i 95% pasażerów przechodzi ją w mniej niż 15 minut.

Na Komisji Transportu połączonych izb irlandzkiego parlamentu pojawił się również dyrektor zarządzający Dublin Airport Gary McLean, który stwierdził, że lotnisko w stolicy najbardziej obciążone jest w miesiącach letnich i wówczas codziennie się ok. 2600 startów i lądowań. Dyrektor McLean powiedział jednocześnie, że Dublin Airport jest piątym najlepiej skomunikowanym węzłem lotniczym w Europie.

Lotnisko w Dublinie planuje w najbliższym czasie zająć się poprawą komunikacji w zakresie transportu publicznego, który dowozić i odwozić będzie pasażerów z tego portu. Częściowo rozwiąże to problem z miejscami parkingowymi, co zapewnić ma 1000 autobusów dostępnych każdego dnia w porze letniej.

Dyrektor generalny DAA Kenny Jacobs dodał, że ostatniej niedzieli przez lotnisko w Dublinie przewinęło się ponad 120 000 podróżnych, co oznacza, że przy stale takim wyniku, Dublin Airport osiągnął już przepustowość na poziomie 40 milionów pasażerów rocznie. Jacobs zaznaczył, iż lotnisko pracuje, aby zminimalizować poziom hałasu, co pozwoli na ograniczenie niedogodności dla okolicznych mieszkańców, a i podkreślił, że budowa przejścia podziemnego jest niezbędna, gdyż pozwoli na obsługę 45 milionów pasażerów rocznie, czyli zmniejszy obciążenie dotychczasowych dróg, jakimi poruszają się podróżni.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Fot. Dublin Airport

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Tak drogich domów n
Jak można zepsuć r