Linie lotnicze z Ameryki Północnej żądają reakcji ministra

Do szefa Departamentu Transportu Republiki Irlandii trafił właśnie wniosek, by zareagował na całą sytuację, jaka miała i ma miejsce na lotnisku w Dublinie.

Główne linie lotnicze z Ameryki Północnej, w tym American Airlines, Delta, United oraz Air Canada zwróciły się do ministra Eamona Ryana, by ten podjął pilne działania i zniwelował problemy, które wcześniej doprowadziły do znacznych opóźnień w odprawach, ale naprawione zostały inne kwestie, które szkodzą interesom tych firm. Problemy na dublińskim lotnisku szkodzą usługom lotniczym z i do Ameryki, napisano do Ryana.

Wskazano też na problem pasażerów, gdyż ci z klas premium i biznes, oczekują w kolejkach z pasażerami z klasy turystycznej, a to kłóci się z zasadami, więc zdarza się, iż żądają zwrotu pieniędzy za bilety, które były znacznie droższe. Pasażerowie premium i biznes nie mogą też korzystać z niektórych udogodnień innych, za jakie wnieśli opłaty, co też wywołuje niezadowolenie klientów amerykańskich linii lotniczych.

List do ministra Ryana podpisało czterech amerykańskich przewoźników, którzy skupieni są pod patronatem grupy lobbingowej z Waszyngtonu, a Airlines for America (A4A) uznawana jest za jedną z ważniejszych na świecie. Przedstawiciele amerykańskich linii lotniczych chcą również, aby minister Ryan zgodził się na spotkanie i jeszcze przed szczytem sezonu letnich podróży, złożył deklarację, że sytuacja na lotnisku w Dublinie wróci do normalności, czyli zostanie naprawiona.

List trafił także na biurko minister turystyki Catherine Martin, która w rządzie również reprezentuje Partię Zielonych.

W korespondencji do ministra Ryana i minister Martin, którą podpisał wiceprezes A4A do spraw międzynarodowych Keith Glatz, czytamy:

– Jak dobrze udokumentowano w międzynarodowych doniesieniach medialnych, członkowie A4A i inne linie lotnicze doświadczają ostatnio znacznych opóźnień w Dublinie. Uważamy, że ten problem stanie się jeszcze pilniejszy, gdy liczba pasażerów wzrośnie w szczycie podróży w sezonie letnim. Bez odpowiednich działań w celu zarządzania wzrostem liczby pasażerów nasi pasażerowie będą nadal doświadczać znacznych opóźnień i straconych połączeń. Te opóźnienia i  nieodebrane połączenia są uciążliwe dla pasażerów oraz zakłócają funkcjonowanie lotniska i lotnisk docelowych.

Pan Glatz zwrócił też uwagę, że w maju  tylko  16,7 proc. lotów Air Canada wylatujących z Dublina odbyło się na czas, natomiast wkrótce linie Delta spodziewają się obsłużyć prawie 1500 pasażerów przylatujących i odlatujących codziennie ze stolicy Irlandii, podczas gdy United spodziewa się blisko 1600, a American prawie 2000. Air Canada obsłuży ponad 1300 pasażerów.

W oświadczeniu Departamentu Transportu rzecznik resortu stwierdziła, iż szuka się obecnie możliwości spotkania z przedstawicielami amerykańskich linii lotniczych i prośba jest rozważana.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EU worries over rule
Premier jest dobrej