Lekarze nie chcą pacjentów z Medical Card

Po ostatnim rozszerzeniu grupy osób uprawnionych do korzystania z Kart Medycznych, te zaczęły zgłaszać, iż nie mogą się dostać do lekarzy pierwszego kontaktu, a przychodnie odmawiają ich rejestracji.

Na ten fakt reaguje HSE, jednak w przepisach, które w zakresie przyjmowania nowych pacjentów do gabinetów lekarzy GP zmieniono również zapis o możliwości przydzielania lekarza rodzinnego. Jak się okazuje, zanim HSE zajmie się sprawą, należy udać się do przynajmniej trzech gabinetów lekarzy GP lub przychodni lekarskich, a dopiero po odmowach zgłosić ten fakt i uzyskać przydział do jakiegoś lekarza.

HSE dodaje, że nie musi to być wcale w najbliższej okolicy zamieszkania przez pacjenta z Kartą Medyczną, więc również dobrze na drugim końcu miasta. W Zarządzie Służby Zdrowia stwierdzono również, że w ostatnich miesiącach coraz trudniej jest znaleźć gabinety, które chcą przyjmować nowe osoby, a wszędzie tłumaczy się to dużą ilością pacjentów przyjmowanych przez lekarzy GP.

Jak dowiadujemy się w HSE, sprawa może zagmatwać się jeszcze bardziej w najbliższych tygodniach i miesiącach, gdyż dopiero zaczęto wprowadzać w życie nowe rozporządzenie rządu, więc wydanych będzie łącznie 430 000 nowych Medical Card. Do tej pory do złożenia wniosku o Kartę Medyczną zaproszono już 215 000 osób, a kolejne otrzymają zawiadomienia w najbliższych tygodniach.

Część pacjentów, którzy nabyli uprawnienia do korzystania z Kart Medycznych, będzie przepisana u swoich lekarzy rodzinnych do programu bezpłatnego leczenia lub bezpłatnych wizyt, jednak i w tym przypadku pojawiają się pewne problemy.

Niektóre z osób, które mają prawo do otrzymania Medical Card, usłyszała w swoich gabinetach, że będzie stwarzało problem przeniesienie ich do tego programu. Również w takim przypadku można i należy głosić to do HSE, które zajmie się sprawą.

W komunikacje Zarządu Służby Zdrowia czytamy:

HSE będzie nadal realizować proces cesji, w stosownych przypadkach zgodnie z warunkami umowy. Przewiduje się, że zdecydowana większość pacjentów korzystających z rozszerzenia opieki lekarza rodzinnego bez opłat na mocy umowy nie będzie wymagała przypisania, ponieważ będą już zarejestrowani u lekarza rodzinnego.

W przypadku, kiedy trzy gabinety lekarzy GP odmówią rejestracji nowego pacjenta, ale i występują problemy z przeniesieniem pacjenta na listę Medical Card, należy zgłosić to w lokalnym oddziale HSE, który prowadzić będzie tę sprawę.

W tym zakresie wypowiedzieli się również lekarze, a są przekonani, że w związku z nowo wydawanymi Kartami Medycznymi, część pacjentów znacznie częściej będzie pojawiać się w ich gabinetach, co z kolei wydłużać będzie kolejki oczekujących na wizyty. Problem stanowią też okresy choroby lekarzy, gdy trudno jest znaleźć zastępstwo, a i urlopy.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Online Marketing on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Temperatury będą w
Bezpłatne autobusy