Bezpłatne autobusy szkolne w całym kraju

Posłowie i senatorowie Fianna Fáil wezwali swoją minister do wprowadzenia w całym kraju bezpłatnych autobusów szkolnych.

Jak powiedzieli na corocznym spotkaniu partii w Tipperary poseł Aindreas Moynihan i John McGuinness, a także senatorowie Malcolm Byrne i Timmy Dooley, będzie to rozwiązanie, które zakończy kryzys dowozów dzieci do szkół.

Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem przez członków Fanna Fáil, jednak nie do końca spodobał się ministrom z tego ugrupowania, przede wszystkim szefowi resortu finansów. Minister edukacji Norma Foley stwierdziła, iż trzeba przeprowadzić analizę kosztów, ale też możliwości zmiany przepisów w zakresie wprowadzenia bezpłatnego transportu szkolnego dla uczniów szkół podstawowych, a co istotne, nie odrzuciła takiej możliwości.

Trochę bardziej stanowczy okazał się minister finansów Michael McGrath, również z Fianna Fáil, a podkreślił, że budżet na przyszły rok i tak zostanie przekroczony, więc złamana zostanie zasada wydatków na poziomie 5%. Ma to związek z wysoką inflacją, a ta znacznie przekracza 2%.

Posłowie i senatorowie „FF” zwrócili się również do swojego wiceministra szkolnictwa wyższego Nialla Collinsa, aby departament, w którym zasiada, zwiększył kwotę ulgi studenckiej w zakresie czesnego. W roku ubiegłym studenci otrzymali z tego tytułu ulgę w wysokości 1000 €, jednak obecnie członkowie Fianna Fáil uznali, iż ta kwota w związku z rosnącymi kosztami utrzymania jest zbyt niska.

Uwagi posłów i senatorów „FF” mają być wzięte pod uwagę w toku prac budżetowych, o czym zapewnił wicepremier Micheál Martin.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo CC BY-SA 2.0 Eric Jones

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Lekarze nie chcą pa
Wicepremier oskarża