Kupuj lokalnie – to pomoże przetrwać małym biznesom

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Taka akcja prowadzona była już w czasie, gdy mieliśmy do czynienia z lockdownami, a wtedy małe firmy cierpiały z powodu mniejszej ilości klientów.

Obecnie sytuacja jest trochę inna, ale również niepokojąca, gdyż małe i średnie biznesy odczuwają presję finansową związaną z opłatami za nośniki energii. Jak podkreśla Champion Green, czyli ogólnokrajowy ruch rządowy, przemysłowy, biznesowy i publiczny, który ma na celu inspirowanie ludzi do korzystania z lokalnego biznesu i pozyskiwania w ten sposób nowych klientów, to najlepsze rozwiązanie, aby utrzymać na rynku właścicieli małych sklepików i punktów usługowych.

Ważne jest, by nauczeni doświadczeniem sprzed kilkunastu miesięcy, postępować tak, jak było to w chwili, kiedy obowiązywały lockdowny, czyli kupować lokalnie, w małych sklepach i od lokalnych wytwórców.

To może być jedyna droga do utrzymania niewielkich biznesów na rynku, a pozwoli też na utrzymanie wielu rodzin, które od pokoleń funkcjonują w wiejskich i małomiasteczkowych społecznościach.

Akcja, jaka została zapoczątkowana, zwrócić ma uwagę, że wiele małych firm, może nie być w stanie przetrwać tego kryzysu, więc istotne staje się, by na miarę możliwości, wspierać te przedsiębiorstwa.

Jak powiedziała założycielka Champion Green Marian O’Gorman, jadąc niekiedy przez niewielkie miejscowości, daje się już zauważyć rozpoczęta walkę o przetrwanie, a i spotkać można plansze z napisami, że o ile klienci chcą kupować w jakimś sklepie w przyszłym roku, to powinni zdecydować się również na zakupy w nich teraz.

*

Działanie Champion Green, ale i właścicieli małych biznesów, należy nazwać krzykiem rozpaczy, ale i wezwaniem dla tych, którzy mogą pomóc wesprzeć lokalną przedsiębiorczość. Jak wiemy, niewiele małych firm może liczyć na wsparcie rządu, gdyż jest ono niewystarczające i nie uda się w ten sposób utrzymać małej przedsiębiorczości w Irlandii na wysokim poziomie. Pomoc kierowana jest głównie do firm większych, co widać też z działań tutejszych instytucji promujących Irlandię na rynkach międzynarodowych, ale dokładnie tak samo wygląda sytuacja w Polsce, bo szansę zaistnienia na rynkach międzynarodowych i na szerszym polu krajowym, mają potentaci wybranych sektorów. Małymi przedsiębiorstwami prawie nikt się nie interesuje, a działania skierowane w stronę wsparcia małych biznesów, oceniam jako niewystarczające, a niekiedy nawet pozorne.  

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Image by Bruno /Germany from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandii i światu p
Niektóre świadczen

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!