Kobiety coraz częściej zgłaszają się po pomoc

W roku ubiegłym z organizacją, która działa na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania skutkom przemocy domowej oraz nadużyć, kontaktowano się 31 229 razy.

Jednak jak powiedzieli przedstawiciele Women’s Aid, widać znaczny wzrost ilości próśb o pomoc lub wsparcie i o 16% częściej kontaktowano się z tą organizacją, niż miało to miejsce w 2021 roku. Ogółem w kraju odnotowano prawie 34 000 przypadków przemocy domowej wobec kobiet i dzieci, a te obejmowały przemoc fizyczną, psychiczną, przymusową kontrolę, wykorzystywanie seksualne i kontrolę ekonomiczną. Jak dodano, liczby są raczej zaniżone, bo wiele osób nie zgłasza takich przypadków.

W roku ubiegłym – mówi z kolei organizacja Femicide Watch, w 12 przypadkach przemocy domowej skończyło się to tragicznie, czyli śmiercią poszkodowanych. W tym roku, co też ujawniono, już pięć kobiet straciło życie w przypadkach, w których stosowano wobec nich przemoc domową.

Raport Women’s Aid 2022 przedstawia, że odpowiedzialnym za taki stan rzeczy może być kryzys mieszkaniowy, ale też kryzys kosztów utrzymania, brak odpowiedniego wsparcia dla kobiet i brak miejsc zakwaterowania awaryjnego dla pań, które doświadczają różnego typu przemocy domowej.

Dodatkowo z powodu przemocy domowej cierpią też dzieci, bo i one nie mogą skorzystać ze specjalistycznego wsparcia, a i brak dla nich zakwaterowania, kiedy jedynym rozwiązaniem jest opuszczenie domu, w którym przemoc jest stosowana.

Słabo oceniono również system ochrony, prawa rodzinnego oraz karnego, który pomagać ma ofiarom przemocy domowej, a jednym z ważnych problemów są ciągnące przez wiele miesięcy rozprawy przed sądami.

Women’s Aid stwierdza, że reformy w zakresie pomocy i przepisów dotyczących przestępstw z zakresu przemocy domowej, nie idą zbyt szybko, więc również ofiary przemocy nie mogą liczyć na szybką pomoc lub sprawiedliwość. Zaapelowano do rządu, aby przyspieszył zmiany prawne w kwestii wsparcia dla ofiar przemocy domowej, co znacznie poprawi ich sytuację.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Sydney Sims on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nieuczciwy program w
Czesne w szkołach n