Kiedy w Irlandii zacznie się lato?

Na to pytanie próbował odpowiedzieć Met Éireann, który jest zdania, że cieplej zrobi się z całą pewnością, ale nie chce powiedzieć, iż będziemy mieli jakąś dramatyczną falę upałów.

Z prognoz długoterminowych wiadomo jednak, że ocieplenie i to poważne nareszcie się pojawi, a dotknie mieszkańców Irlandii po połowie tego miesiąca. Wówczas na termometrach zobaczymy nawet 23 stopnie Celsjusza i co istotne, na większym obszarze kraju.

Czerwiec ma być jednak z pogodą zmienną, więc dni ze słońcem przeplecione zostaną tymi z opadami deszczu i z chmurami, ale nie można też wykluczyć pojawiających się krótkich okresów z ochłodzeniem.

Wg Met Éireann czerwiec w Irlandii będzie więc typowy, a temperatury określono, jako potencjalnie nieco powyżej średniej, choć bliższe średnim wieloletnim.

Krajowy synoptyk Met Éireann mówi, że jeżeli przewidywania się sprawdzą, możemy mieć wzrosty temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza, a nawet te przekraczające 25 st. C.

Prawdopodobnym dniem, w którym termometry wskazywać mają 23 st. C. i będzie to 23 dzień tego miesiąca, czyli niedziela, a to wówczas umocni się w kraju front atmosferyczny, który zapewni kilkudniowy okres doskonałej pogody.

Mówi się jednak, że będzie to jeden z najcieplejszych dni w najbliższym czasie, czyli po nim ponownie może nadejść ochłodzenie.

Wyraźną poprawę pogody odczuć mamy od 17 czerwca, a to wtedy do Irlandii dotrze front wysokiego ciśnienia, więc może zapewnić wiele słonecznych chwil i wzrosty temperatur, co uznane zostanie za początek irlandzkiego lata.

Najlepsza pogoda panować ma wówczas na zachodzie i północy, ponieważ na południu wyspy, występować mogą przelotne opady deszczu.

Takie to będzie lato w Irlandii…

Bogdan Feręc

Źr. The Mirror / Met Eireann

Photo by Sean Oulashin on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rozmowy ostatniej sz
Śnięcie ryb w rzec