Śnięcie ryb w rzece Let

Inland Fisheries Ireland (IFI) rozpoczęło dochodzenie w sprawie śnięcia ryb w rzece w hrabstwie Cork, która należy do jednej z wrażliwszych w systemie hydrologicznym w Irlandii.

Agencja IFI, odpowiedzialna jest za ochronę i zachowanie siedlisk ryb na terenie kraju, a jak do tej pory ustaliła, że z jakiegoś powodu doszło do śnięcia około 5000 pojedynczych osobników.  Problemem dotknięta została rzeka Let, dopływ zlewni Munster Blackwater, a zdarzenie związane z zanieczyszczeniem miało miejsce w pobliżu Freemount na północy hrabstwa, a na obszarze wyznaczonym jako specjalny obszar ochrony.

Uisce Éireann ma w Freemount stację uzdatniania wody i twierdzi, że również prowadzi dochodzenie w tej sprawie, czyli zgłoszonego wycieku w zakładzie.

Pracownicy IFI nadal próbują określić skalę śmiertelności ryb, gdzie zaobserwowali martwe ryby w rzece, co miało miejsce cztery kilometry poniżej podejrzanej lokalizacji źródła. Uisce Éireann dodaje, że nawiązało współpracę z Inland Fisheries Ireland i powiadomiło Agencję Ochrony Środowiska.

Określono, że śnięte gatunki, jakie znaleziono, obejmują młode pokolenie łososia atlantyckiego, pstrąga potokowego, minogi, węgorza, boni, płoci i jelca.

Z rzeki pobrano próbki wody w celu zebrania dowodów na zrzut i w celu ustalenia miejsca źródła skażenia oraz w celu umożliwienia ewentualnego wszczęcia postępowania karnego, zgodnie z przepisami IFI.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Milada Vigerova on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kiedy w Irlandii zac
Kto jest najpopularn