Kiedy koronacja nowego króla?

Wielka Brytania wciąż jest w żałobie po stracie swojej królowej Elżbiety II, a tę zastąpił jej najstarszy syn książę Karol.

Po śmieci monarchini książę Charles Philip Arthur George, który urodził się w Londynie 14 listopada 1948 r., wstąpił na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, co nakazuje tradycja i protokół Królestwa, ale nie jest jeszcze oficjalnie koronowanym władcą Wielkiej Brytanii.

Przygotowania do koronacji już się jednak rozpoczęły, a Pałac Buckingham podał też datę koronacji.

Król Karl III stanie się oficjalną głową Wielkiej Brytanii oraz przywódcą Kościoła Anglikańskiego w przyszłym roku, a data wstąpienia na tron wyznaczona została na dzień 6 maja 2023 roku.

Ceremonia koronacji odbędzie się w Opactwie Westminsterskim, co też jest wielowiekową tradycją.

Podczas ceremonii Karol III zostanie namaszczony świętym olejem, otrzyma kulę (jabłko) i pierścień koronacyjny oraz berło, a koronowany będzie majestatyczną koroną Św. Edwarda i pobłogosławiony podczas tej ceremonii. Również małżonka króla Camilla zostanie namaszczona olejem świętym i ukoronowana, jak było to w przypadku Królowej Matki, gdy została koronowana na królową w 1937 roku.

Obecnie tworzona jest też lista gości, jacy zaproszeni zostaną na tę uroczystość, a na ceremonii pojawić się mają koronowane głowy z całego świata oraz najważniejsi politycy.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Zdj: Wikipedia

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prezydent chce głę
Ruszą szczepienia p
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська