Ruszą szczepienia przeciwko małpiej ospie

HSE wyznaczyło już punkty szczepień przeciwko małpiej ospie, a te zostaną uruchomione w Irlandii w przyszły poniedziałek.

Szczepić będzie się można w 11 ośrodkach na terenie całego kraju, a w pierwszym okresie szczepień, czyli do końca roku, z tych skorzystać będą mogły osoby zaliczane do grup o wysokim ryzyku zakażeń. W związku z tym rząd otrzymał już informację o 11 ośrodkach, jakie zaczną działać w ramach Zarządu Służby Zdrowia, co nastąpi 17 października, a osoby, które zaliczone zostały do grup priorytetowych, otrzymają powiadomienie od HSE.

Jednocześnie HSE zaznacza, że informacja o możliwości zaszczepienia, nie będzie równała się z nakazem szczepienia, więc decyzja należeć będzie do osoby, która otrzyma powiadomienie o możliwości zaszczepienia.

Po decyzji o szczepieniu przeciwko małpiej ospie trzeba będzie zarezerwować termin szczepienia, a szacuje się, że z takiej możliwości skorzysta w kraju od 6 do 13 tysięcy osób.

HSE kończy przygotowywanie list grup priorytetowych, a i rozpoczęła się już akacja informacyjna w tej sprawie, natomiast urzędnicy spodziewają się, że od poniedziałku infolinie Zarządu Służby Zdrowia będą oblegane i wiele osób zechce uzyskać dodatkowe informacje w tej sprawie. HSE liczy też, że do szczepień stawi się liczna grupa osób, ale i na to irlandzka służba zdrowia ma być już gotowa.

Jak wynika z planu HSE, osoby z grup o podwyższonym ryzyku, powinny zaszczepione być do końca tego roku, a następnie rozpoczną się szczepienia innych grup społecznych.

Ciekawostką jest, że w Irlandii zgromadzono do tej pory nieco ponad 2000 fiolek ze szczepionką przeciwko małpiej ospie, a każda z fiolek przy odpowiednim użytkowaniu i podawaniu, wystarczyć może dla pięciu osób. To z kolei wynika z porady, jakiej służbom krajowym udzieliła Europejska Agencja Leków.

Przeciwko małpiej ospie należy zaszczepić się dwukrotnie, a odstęp między szczepieniami wynosić powinien minimalnie 28 dni.

Do tej pory w Irlandii zdiagnozowano 194 przypadki małpiej ospy, a 11 osób wymagało hospitalizacji. Najczęściej do zakażeń dochodziło w przypadku mężczyzn, a średnia wieku to 35 lat.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image by Andre Mouton from Pixabay 

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kiedy koronacja nowe
Trwa kryzys w Rogu A