Każdy dom z ładowarką do samochodu elektrycznego

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien opublikował nowelizację przepisów budowlanych, a ta będzie dotyczyć domów z podjazdami dla samochodów.

Nowe regulacje mówią, że każdy nowy dom, jaki wybudowany zostanie w Irlandii, o ile posiada podjazd dla samochodu, obowiązkowo będzie miał wbudowaną ładowarkę samochodu elektrycznego. Takie same przepisy obowiązywać mają w budownictwie wielorodzinnym, czyli w przypadku apartamentowców i kompleksów mieszkalnych.

Celem nowych rozwiązań prawnych, jakie wprowadził minister O’Brien ma stać się zwiększenie ilości punktów ładowania pojazdów elektrycznych i zmniejszenie emisji spalin samochodowych.

Minister Darragh O’Brien:

– Przepisy pomogą przyspieszyć upowszechnienie pojazdów elektrycznych, tworząc i umożliwiając infrastrukturę, aby osiągnąć zobowiązanie rządu dotyczące prawie miliona pojazdów elektrycznych do 2030 roku. Wysyłamy silny sygnał zaangażowania Irlandii w przejście na czystą energię, ponieważ sektor budowlany ma ogromny potencjał, aby przyczynić się do neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla i konkurencyjnej gospodarki. Ten nowy wymóg dotyczący infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych doda do prawie zerowych standardów energetycznych budynków już obowiązujących dla wszystkich nowych budynków i wcześniejszych przepisów dotyczących infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych wprowadzonych w zeszłym roku. Wspomoże to nasze działania przeciwko zmianom klimatu w obszarze emisji z budownictwa mieszkaniowego.

Aktualnie cel prawie miliona samochodów elektrycznych, jakie jeździć będą po irlandzkich drogach do 2030 roku wydaje się daleki do osiągnięcia, bo zarejestrowano w kraju dopiero 45 000 pojazdów elektrycznych, a minimum do końca tego dziesięciolecia wynosi 954 000.

W kraju, jak donosi portal DoneDeal.ie, rośnie ilość ogłoszeń kupna-sprzedaży samochodów w pełni elektrycznych, ale rozwija się on stosunkowo powoli.

Podobnego zdania są dealerzy samochodowi, którzy twierdzą, iż rośnie z roku na rok zainteresowanie klientów samochodami z silnikami elektrycznymi, ale wzrost jest raczej niewielki, choć zauważalny. Wielu klientów salonów samochodowych próbuje ustalić, czy wartości znamionowe dotyczące zasięgu samochodów elektrycznych, odpowiadają rzeczywistości, a wtedy może się okazać, że tak, jednak przy wprowadzeniu dużych oszczędności poboru energii podczas jazdy. Jak dodają sprzedawcy samochodów elektrycznych, jak np. z Sheils Motor Group Galway, Limerick i Ennis, istotne jest przy zakupie, że auto elektryczne, nie będzie używane, jako samochód podstawowy dla rodziny i wykorzystywany głównie do jazdy miejskiej.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Photo by Sheils Motor Group Galway 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Bank of Ireland zabe
Sezon świąteczny w