Bank of Ireland zabezpiecza klientów przed fałszywymi wiadomościami

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Jak wynika z informacji podawanych przez irlandzkie banki, oszuści nasilili swoje przedświąteczne łowy i próbują naciągać klientów banków, wysyłając im fałszywe SMS-y.

Potwierdza to też pracownia badania opinii społecznej Red C, która przeprowadziła ankietę, a jej wynik pokazał, że ilość potencjalnych prób wyłudzenia pieniędzy metodą tekstową wzrosła w tym roku o 1/3.

Przed oszustwami swoich klientów postanowił ochronić Bank of Ireland i wprowadził właśnie nową usługę do sprawdzania wiadomości tekstowych, jakie rzekomo wysyła do swoich klientów. Bank ostrzega też klientów, aby zachowali wysoką czujność, nie wchodzili na podane w wiadomościach linki, ale i nie odbierali połączeń telefonicznych o dziwnych numerach, jakie wyświetlają się na ekranach telefonów.

Paul O’Brien z Bank of Ireland Security powiedział:

– Oszukańcze SMS-y i oszukańcze rozmowy telefoniczne są stałym problemem dla nas i dla naszych klientów, a zwłaszcza wiadomości tekstowe. Nasza wiadomość dla klientów brzmi: Zatrzymaj się, pomyśl i sprawdź. Poświęć chwilę, nie musisz się do niczego śpieszyć. Pomyśl o tym, co robisz. Zastanów się, o co może cię zapytać bank.

W wyjaśnieniu przedstawiciel Bank of Ireland powiedział, że już ¾ dorosłej populacji Irlandii miało styczność z potencjalnym zagrożeniem wyłudzenia danych bankowych, więc byli narażeni na utratę pieniędzy, jakie zgromadzili w bankach. To z kolei powinno być ostrzeżeniem, a jednocześnie zachętą do skorzystania z nowej usługi, jaką proponuje BofI.

Paul O’Brien wyjaśnia, jak działa nowy system ochrony:

– To, co mówimy ludziom, to: jeśli otrzymasz wiadomość tekstową, jeśli nie masz pewności lub nawet jeśli uważasz, że prawdopodobnie jest prawdziwa, jeśli chcesz to sprawdzić u nas, mamy usługę, która zrobi to naprawdę szybko i łatwo. Skopiuj tekst, który chcesz sprawdzić, wklej go do nowej wiadomości, umieść przed nim „sprawdzenie” i wyślij do nas pod numer 50365. Wrócimy do Ciebie od razu i damy Ci znać, czy jest to prawdziwy tekst z Banku Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Photo by Niek Verlaan from Pixabay 

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jajka nie są „Fre
Każdy dom z ładowa
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.