Jakie podatki płacą w Polsce hipermarkety?

Handel wielkopowierzchniowy podlega kumulacji 20 obciążeń fiskalnych. Konsekwencją presji fiskalnej jest wzrost inflacji, co przekłada się na wzrost cen – tłumaczy nam Renata Juszkiewicz, prezes POHID, komentując wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego.

Kilka dni temu Jarosław Kaczyński, prezes PiS, stwierdził, że działające w naszym kraju zagraniczne sklepy wielkopowierzchniowe – hipermarkety – nie są w Polsce odpowiednio opodatkowane, choć powinny. 

Hipermarkety odpowiednio opodatkowane? Prezes PiS jest za

„Powiem uczciwie: nie” – odpowiedział prezes na zadane przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka pytanie, „czy w Polsce firmy zagraniczne, hipermarkety, sklepy wielkopowierzchniowe są odpowiednio opodatkowane”.

„Nie są odpowiednio opodatkowane, a powinny być. Ale tu są oczywiście kłopoty z Unią Europejską. Podejmowaliśmy próby i nie wszystko przegraliśmy, ale w większości przegraliśmy” – powiedział Kaczyński, wskazując na problem tzw. rajów podatkowych

CZYTAJ WIĘCEJ

Prezes PiS: hipermarkety powinny być odpowiednio opodatkowane, ale UE sprzeciwia się

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Polską Organizację Handlu i Dystrybucji.

Handel wielkopowierzchniowy – jakie podatki płaci w Polsce?

– Handel wielkopowierzchniowy podlega kumulacji 20 obciążeń fiskalnych. Konsekwencją presji fiskalnej  jest wzrost inflacji, co przekłada się na wzrost cen. Sieci handlowe amortyzują inflację producencką i rosnące koszty działalności operacyjnej po stronie producentów i branży – mówi nam Renata Juszkiewicz, prezes POHID.

Sieci handlowe w czołówce płatników CIT

– Działając na najniższych marżach, staramy się utrzymać maksymalnie najniższe ceny. Dzięki sieciom handlowym ceny żywności w Polsce nadal należą do najniższych w Europie. Sieci handlowe znajdują się od lat w czołówce największych płatników CIT w Polsce. Za 2021 rok odprowadziły łącznie około 3 mld złotych podatku CIT i zapłaciły 2,6 mld złotych podatku handlowego – podsumowuje prezes POHID.

Źródło: dlahandlu.pl

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Fot. PTWP

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Płeć może mieć w
Jarosław Guzy: Tren