Irlandzkie banki oszukują klientów. Robią małe fortuny na własnych depozytach

Posłanka Sinn Féin Imelda Munster zakwestionowała prezesa Banku Centralnego, gdyż nie naciskał na banki detaliczne, aby przeniosły korzyści ze stóp procentowych depozytów Europejskiego Banku Centralnego na konsumentów.

Przedstawicielka partii Sinn Féin nawiązała kontakt z urzędnikami Banku Centralnego w Komitecie Rachunków Publicznych w celu zbadania ich sprawozdań finansowych za 2022 r.

Posłanka Munster powiedziała:

– Irlandzkie banki oferują obecnie klientom jedne z najniższych stóp procentowych w całej strefie euro – na poziomie poniżej 0,1%, co w rzeczywistości oznacza, że ​​deponenci tracą pieniądze na swoich oszczędnościach. Jednocześnie ich własne depozyty w Europejskim Banku Centralnym (EBC) przynoszą im małą fortunę. Irlandzki Bank Centralny jest odpowiedzialny za regulację sektora i spodziewałbym się, że będzie to kwestia budząca poważne obawy – na podstawie mojej interakcji z gubernatorem widać, że tak nie jest. Pod naciskiem gubernator wydawał się wskazywać, że nawet nie poruszył tej kwestii z kilkoma pozostałymi bankami detalicznymi działającymi w kraju – dla Banku Centralnego wydaje się, że oszukiwanie irlandzkich konsumentów jest po prostu „normalnym biznesem”. Irlandzcy oszczędzający zasługują na coś lepszego ze strony swoich banków, ale zasługują też na coś lepszego ze strony Banku Centralnego i jego prezesa. Komitet ds. Rachunków Publicznych ma za zadanie zapewnić opłacalność i odpowiedzialność za pieniądze irlandzkich podatników.  Cieszymy się, że po zawieszeniu spotkania w zeszłym miesiącu z powodu niezdolności urzędników Banku Centralnego do udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania, sam gubernator BCI mógł w końcu się stawić. Jeśli irlandzcy oszczędzający nadal będą tak rażąco oszukiwani, spodziewam się, że Komitet rozpocznie takie zaproszenia znacznie częściej.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Tim Evans on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: