Irlandzka gospodarka w lekkim odwrocie

Wstępne dane za pierwszy kwartał tego roku wskazują, że irlandzka gospodarka nieco się skurczyła, wynika z informacji, jakie przekazane zostały przez Central Statistics Office (CSO).

Wg CSO I kwartał tego roku charakteryzował się spadkiem Produktu Krajowego Brutto (PKB) i w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym PKB było niższe od 2,7%. To jednak nie oznacza, że doszło do większej zapaści gospodarczej w kraju, ponieważ wskaźniki nadal są wyższe, niż w rok wcześniej. CSO dodaje jednak, że wskaźniki są obecnie mocno niestabilne, a częściowo pokazują ruch finansowy, głównie w międzynarodowych koncernach.

Największy wpływ na wynik PKB miały spadki produkcji przemysłowej, które nie odzwierciedlały wzrostów z 2022 roku, więc i widoczne było przełożenie na gospodarkę.

Jak powiedział minister finansów Michael McGrath, który skomentował informacje CSO, znacznie dokładniejszym wynikiem irlandzkiej gospodarki będzie pomiar Popytu Krajowego (MDD) i wskaźnik Krajowej Działalności Gospodarczej.  

Michael McGrath:

– W zeszłym tygodniu mój departament opublikował wiosenne prognozy w ramach Aktualizacji Programu Stabilizacyjnego. Pomimo presji inflacyjnej gospodarka Irlandii okazała się niezwykle odporna. Rynek pracy nadal radzi sobie dobrze, stopa bezrobocia jest bliska rekordowo niskich poziomów, a wydatki konsumpcyjne wciąż rosną. Napływające dane dotyczące krajowej gospodarki, a mianowicie liczba miejsc pracy, aktywność budowlana i wpływy z podatków wskazują na solidny początek roku.

Jak dodaje CSO, większość wskazań statystycznych pokazuje, że irlandzka gospodarka radzi sobie całkiem dobrze, a nawet w niektórych przypadkach widać wzrosty, ale są też działy, jak usługi kapitałowe, które po dłuższym okresie hossy, zaczęły zmieniać trendy. W poniedziałek CSO informowało, że właśnie usługi kapitałowe dla gospodarki spadły w 2021 roku o 2,4%, a stało się to ówcześnie pierwszy raz od 20 lat.

Usługi kapitałowe mierzą m.in. przepływ produkcji użytkowania aktywów fizycznych, w tym dla fabryk lub lotnictwa, ale też własności intelektualnej, takiej jak patenty.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Tech Daily on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
US Air Force moves r
Szansa dla młodych