Irlandia w kosmosie

Wicepremier Leo Varadkar określił tę inicjatywę „wielkim momentem”, dla kilku irlandzkich sektorów, w tym dla sektora kosmicznego, tutejszych firm i uczelni.

To nie mrzonka, a fakt, bo już na przełomie stycznia i lutego 2023 roku Irlandia będzie miała swojego satelitę. W kosmos poleci EirSat-1, a numer nie jest przypadkowy, bo będzie to pierwszy w historii kraju rodzimy satelita.

EirSat-1

Misja, która zapoczątkowana zostanie w Centrum Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej, potrwa cztery lata, natomiast przygotowania do wystrzelenia satelity trwały ostatnie pięć lat.

Dokumenty w tej sprawie zostały już podpisane, powiedział wicepremier Leo Varadkar, a satelita zaprojektowany i zbudowany został przez kadrę naukową oraz studentów z University College Dublin.

Tánaiste dodał, iż wystrzelenie satelity EirSat-1 zapewni Irlandii „korzystanie z globalnego wzrostu przemysłu kosmicznego w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Educational Irish Research Satellite 1, czyli EirSat-1, sfinanowany został przez Science Foundation Ireland, Irish Research Council, Enterprise Ireland, UCD, Openet, Departament Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia oraz European Space Education Resource Office.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image by Gerd Altmann from Pixabay 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zbigniew Stefanik: S
Części Ukraińców
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська