Inflacja jest wolniejsza, ale wciąż rosnąca

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Tempo wzrostu cen zostało w ostatnich miesiącach nieco wyhamowane, ale ogłoszone w okresie letnim nowe, wyższe ceny na nośniki energii w porze zimowej, zaostrzyły w efekcie i tak dokuczliwy wpływ kosztów energetycznych na gospodarstwa domowe. 

Jak dowiadujemy się z najnowszego raportu Central Statistics Office (CSO), inflacja w Irlandii za październik wyniosła 9,5%, co odnosi się do cen artykułów konsumpcyjnych, a liczona jest za pomocą unijnego wskaźnika HICP. To wręcz doskonały wynik Irlandii, albowiem w większości państw europejskich inflacja jest dwucyfrowa, a jedną z najwyższych odnotowują Niemcy, gdzie miesięczny wzrost cen wyniósł 11,6%.

Roczna inflacja do końca września tego roku w Irlandii wyniosła 8,6%, a w październiku ceny energii elektrycznej na wyspie podniosły się o 13,6%, co oznacza, że od października 2021 roku, wzrosły o prawie 50 procent.

Gdyby jednak z wyliczeń CSO wyrzucić wzrost cen na nośniki energii, inflacja w takim przypadku wyniosłaby w kraju 5,9%.

Statystyk CSO w Departamencie Cen Anthony Dawson powiedział, że tak zwane wstępne szacunki opublikowane w piątek mogą zostać zrewidowane, gdy ostateczne wyniki HICP zostaną przedstawione w przyszłym miesiącu. 

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Sara Kurfeß on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niewiele brakuje do
Zdrożeje prąd na p
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.