Gwałtowny wzrost czynszów

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najnowszy raport o czynszach, jaki przygotował Daft.ie, wyraźnie pokazał, że w II kwartale roku czynsze w kraju gwałtownie wzrosły, chociaż w Dublinie nie można mówić o takiej sytuacji.

Wynajmujący mieszkania od dawna wiedzą, że czynsz pochłania sporą część ich dochodów, jednak nie zmienia to faktu, że do jakiejkolwiek stabilizacji na rynku jeszcze bardzo daleko, a wszystko z powodu permanentnego braku mieszkań i domów do wynajęcia. Co istotne, kryzys mieszkaniowy i zbyt mała ilość oddawanych do użytku mieszkań, więc również tych przeznaczonych na wynajem, wywołała w Irlandii pewne zjawisko, a coraz więcej dużych firm rozważa możliwość budowy własnych domów i osiedli, by zakwaterować tam najważniejszych dla siebie pracowników.

W drugim kwartale roku czynsze w kraju w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami podniosły się o 2,4%, więc są wyższe w ujęciu rocznym o 10,7%. Średni czynsz w Irlandii wynosi obecnie prawie 1800 €, a w 2020 roku był na poziomie 1387 € i w 2011 roku 765 €.  

O ile czynsze w kraju rosły dosyć szybko, to nie działo się tak w Dublinie, gdzie wzrost kwartał do kwartału wyniósł 0,3%. W okręgu dublińskim czynsze wzrosły natomiast o 4,3%.  

1 sierpnia do wynajęcia proponowano nieco mniej niż 1200 domów, co oznacza wzrost o 460 w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, jednak to znacznie mniej, niż średnia z lat wcześniejszych. W całym kraju obserwuje się również duże dysproporcje pomiędzy podażą mieszkań na wynajem a popytem ze strony potencjalnych najemców, co wpływa w istotny sposób na zachowanie rynku, więc koszty najmy wyłącznie rosną.

Niezwykle ważne jest również, że specjaliści ds. rynku najmu stwierdzili, a w tej sprawie przeprowadzili konsultacje z rekruterami, iż coraz mniej osób z zagranicy interesuje się Irlandią, jako miejscem do podjęcia pracy i zamieszkania. Z danych wynika, że największym problemem dla potencjalnych pracowników jest obecnie zakwaterowanie, ale też wysokość opłat czynszowych, bo to one wpływają na realną wysokość zarobków.

W Connacht i Ulsterze czynsze w okresie trzech ostatnich miesięcy podniosły się o ponad 6%, co wynosi roczną stopę inflacji do poziomu 21,2%. Średni czynsz w Dublinie wynosi obecnie 2344 €, czyli w rok stał się wyższy o 8%, w Cork czynsze podniosły się o 7,4% do 1800 €, w Galway wzrost ocieniono na 12% i przeciętny czynsz wynosi 1867 €, a w Limerick 1738 €, czyli czynsze są w tym mieście wyższe obecnie o 11,5%. Podobnie działo się w Waterford, gdzie czynsze podniesione zostały w ciągu roku o 12% i średni jest na poziomie 1471 €.

Typowy czynsz krajowy wynosił na koniec ubiegłego miesiąca 1431 € i był wyższy od ubiegłorocznego o 14%.

Bogdan Feręc

Źr: Daft.ie

Photo by the blowup on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poles encouraged to
Eir pobrał dwukrotn

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!