Garda zakupi sprzęt do kontroli hulajnóg i rowerów elektrycznych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W Irlandii dużą popularnością cieszą się hulajnogi i rowery elektryczne, które szczególnie w porze letniej dobrze widoczne są na drogach oraz chodnikach.

Wg policjantów, część ich użytkowników nie stosowała się jednak do obowiązujących przepisów, więc ich moc była znacznie większa od dozwolonej, aby bez dodatkowych uprawnień korzystać z drogowej przestrzeni publicznej. Niestety Garda nie miała żadnych możliwości, aby skontrolować moc takich jednośladów, jednak rozwijana przez nie prędkość wskazywała, że silniki są znacznie mocniejsze, niż typowe.

To jednak wkrótce się zmieni, ponieważ już rozpoczęto testy urządzeń, które w warunkach drogowych sprawdzać będą moc silników napędzających hulajnogi i rowery, a i pozwolą na wyeliminowanie ich z dróg, natomiast osoby, które takich będą używać, powinny liczyć się z karą w postaci mandatu.

Jak informuje Biuro Prasowe Gardy, o ile kilka sztuk urządzeń jest już w rękach policjantów, to kierujący e-hulajnogami i elektrycznymi rowerami, mogą czuć się bezpieczni, gdyż sprzęt nie został jeszcze wprowadzony formalnie do użytku, więc na podstawie jego wskazań, nikt nie może zostać ukarany.

Garda ma teraz kilka urządzeń różnych producentów, aby ocenić, który z modeli będzie najbardziej przydatny w ich pracy, a decyzja o zakupie wybranego sprzętu zapadnie po zakończeniu testów.

Co więcej, An Gharda Síochána będzie musiała z używaniem nowego sprzętu poczekać, gdyż należy zaktualizować przepisy dotyczące użytkowania elektrycznych hulajnóg oraz rowerów, więc dopiero wówczas sprzęt do kontrolowania ich mocy, będzie mógł być używany podczas kontroli.

Sprzęt, który zakupić chce Garda, jest łudząco podobny do używanego przez holenderską policję, a ta wybrała niewielki i jednocześnie lekki model przenośny, jaki może być użyty w każdym miejscu i w każdych warunkach pogodowych. Testery są na tyle małe, że można je przewozić bez najmniejszych nawet problemów w bagażnikach zwykłych radiowozów, więc nie zajmuje też zbyt dużo miejsca.

Jak twierdzi źródło zbliżone do grupy testującej nowy sprzęt, to właściwie rolki, jakich używa się podczas badania technicznego samochodu i chociaż mierzy prędkość napędu, przekłada wynik na moc silnika. Urządzenie można też łatwo dostosować do różnych wielkości oraz modeli e-hulajnóg i rowerów, więc każdy taki pojazd będzie mógł zostać poddany badaniu na drodze.

Po zmianie przepisów każda hulajnoga lub rower z napędem elektrycznym, którego moc silnika przekraczać będzie 250 W, klasyfikowany będzie przez Gardę, jako pojazd o napędzie mechanicznym (MPV), w związku z czym podlegać będą obowiązkowi rejestracji pojazdu, ubezpieczenia, posiadania prawa jazdy i kasków. O ile takich kierujący nie będzie posiadał, ukarany zostanie zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Bogdan Feręc

Źr. The Irish Times

Photo by Christina Spinnen on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Strefa wykluczenia
Czy biura zamienią

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!