Fundusze apelują o zniesienie górnej granicy czynszów

Ci, którym na tym zależy, wezwali władze Irlandii do zmiany przepisów o podwyżkach czynszów, czyli zniesienia procentu, o jaki te mogą być podnoszone, co zapewni odpowiedni poziom budowy mieszkań i domów.

Przedstawiciele funduszy inwestycyjnych zwrócili się z oficjalnym apelem do Departamentu Finansów, by obecny 2 proc. limit określający możliwe roczne podwyżki czynszów został zmieniony, co z kolei pozwoli na dostosowanie czynszów do stawek rynkowych. Zapewniono, że zmiany dotyczyć będą nowych najemców, chociaż pojawiła się w tym zakresie pewna nieścisłość.

Fundusze w argumentacji wykorzystały raport Departamentu Finansów, w którym stwierdzono, iż zwiększenie podaży mieszkań do poziomu 50 000 rocznie, kosztować będzie budżet 20 mld € na rok. Z analizy rządu wynika również, że większość tych pieniędzy, a dokładnie 16 mld €, zapewnić będą musiały fundusze inwestycyjne.

W takim przypadku firmy inwestycyjne stwierdziły, że muszą mieć możliwość dowolnego sterowania czynszami w wybudowanych domach, więc Strefy Presji Czynszowej dla nowych budynków, właściwie powinny zniknąć. Tylko w taki sposób fundusze zachowają możliwość dalszego inwestowania, a jednocześnie będą miały pieniądze ze zwrotu inwestycji. Jak dodano, w części nowych inwestycji, a w okresie jej zwrotu, koszty uzyskiwane z najmu, mogą się zdewaluować, co czynić będzie ją nieopłacalną.

Co istotne, w Strefach Presji Czynszowej, fundusze inwestycyjne zaproponowały, aby po zakończeniu istniejących umów najmów, również mogły podnosić dowolnie stawki czynszów.

Obecnie źródła rządowe informują, że nie ma żadnych planów, aby zmienić przepisy, które dotyczą Stref Presji Czynszowej, więc przynajmniej w tym punkcie odrzuciły propozycję funduszy. Rząd dodaje, że niedawno przepisy o Strefach zostały przedłużone, więc będą obowiązywać do chwili podjęcia kolejnych decyzji.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Photo by Josue Isai Ramos Figueroa on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Będzie drogo i będ
Nowi dostawcy pojawi