Europejska inflacja nieznacznie niższa, niż wcześniej podawano

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Skorygowana stopa inflacji w strefie euro została skorygowana, ale wynik nie może nikogo cieszyć, bo spadek jest symboliczny.

Główny wpływ na inflację w 19 krajach strefy euro mają ceny energii, a to one wpływają na wszystkie czynniki ekonomiczne, co w konsekwencji dało 1,5% wzrost październikowej inflacji w ujęciu miesięcznym i 10,6% wzrost roczny. Tym samym korekta wynosi 0,1%, czyli niewiele.

4,44% wzrostu pochodziło z podwyżek cen energii, które w październiku w strefie euro podniosły się o 41,5%, a 2,74% inflacyjnych wzrostów zebrało się z podwyżek cen żywności, alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Wg Europejskiego Banku Centralnego najbardziej niestabilne ceny odnotowano w cenach energii oraz żywności nieprzetworzonej, a ceny konsumpcyjne podniosły się w zakresie inflacji bazowej o 0,7% w skali miesiąca oraz 6,4% rok do roku.

Jak dowiadujemy się ze źródeł zbliżonych do EBC, stopy procentowe kredytów nadal będą podnoszone, aby spowolnić inflację, a ta ma zbliżyć się do 2% rocznie, co będzie osiągnięte stałymi podwyżkami oprocentowania. Oznacza to, iż Europejski Bank Centralny wysłał sygnał, iż grudniowa podwyżka stóp procentowych jest już właściwie przesądzona, a obecnie należy czekać, w jakiej będzie wysokości, czyli 0,75, czy 0,50 punktu procentowego.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Lukasz Radziejewski on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzki MSZ poinfo
Irlandia prawdopodob
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.