Irlandzki MSZ poinformował o tym polityków, którzy nie mogą wjeżdżać do Rosji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Na spotkaniu w Departamencie Spraw Zagranicznych ambasador Federacji Rosyjskiej przekazał irlandzkim urzędnikom pełną listę osób, które otrzymały zakaz wjazdu na terytorium Rosji.

Spotkanie prowadził sekretarz w Departamencie Spraw Zagranicznych, więc urzędnik nieco niższej rangi, co było wyraźnym sygnałem irlandzkich władz, iż Rosja nie może spodziewać się dotychczasowych wyróżnień i minister spraw zagranicznych spotykać się będzie z rosyjskim ambasadorem wyłącznie w ważnych sprawach.

Na spotkaniu w Departamencie Jurij Fiłatow przedstawił dokumenty, jakie nadesłane zostały pocztą dyplomatyczną z Kremla, a była to lista 52 osób, które otrzymały od rosyjskich władz zakaz wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej.

Po analizie dokumentów minister spraw zagranicznych Simon Coveney skontaktował się osobiście ze wszystkimi osobami, jakie znajdują się na rosyjskiej „czarnej liście” i poinformował je, że nie mogą pod żadnym pozorem przekraczać rosyjskiej granicy.

Na spotkaniu w Departamencie Spraw Zagranicznych ambasadorowi Fiłatowowi wręczona została nota dyplomatyczna, a w tej irlandzki rząd wyraził „zdecydowany sprzeciw wobec nieuzasadnionego i bezpodstawnego zakazu podróżowania nałożonego na obywateli Irlandii”, dodał rzecznik irlandzkiego MSZ.

W dalszym ciągu swojej wypowiedzi rzecznik informował, iż stanowisko gabinetu w Dublinie jest niezmienne i uznaje agresję Rosji na Ukrainę za „nielegalną”, natomiast winą za wywołanie wojny obarcza Federację Rosyjską.

Lista z nazwiskami ma też być przekazana wszystkim liderom partyjnym w Irlandii, co zostanie zrobione w odpowiednim czasie, ale otrzymają oni również inne szczegóły dotyczące tej sprawy.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution 2.0 EU

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Heather Humphreys po
Europejska inflacja
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.