Eurodeputowany Kelleher prosi Bank Centralny o zbadanie banków i ich procesów zmian w kredytach hipotecznych

Eurodeputowany Fianna Fáil Billy Kelleher powiedział, że bardzo niepokojące jest to, że irlandzkie banki tak długo zajmują się rozpatrywaniem wniosków o zamianę kredytów hipotecznych i że Bank Centralny powinien zbadać, czy wszystkie wymogi regulacyjne są przestrzegane, iż banki nie przeciągają celowo działań, aby udaremnić proces zmiany stóp oprocentowania.


Kelleher, członek Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego skomentował sprawę po tym, jak w krajowych mediach pojawiły się informacje, że klienci są sfrustrowani próbami zabezpieczenia niskooprocentowanych kredytów terminowych poprzez opóźnienia w obsłudze banków.

MEP Billy Kelleher:

– To naprawdę jest nie do zaakceptowania. Klienci słusznie starają się znaleźć niższe oprocentowanie kredytów na swoje domy i zmniejszyć wpływ podwyżek stóp na ich dochód do dyspozycji. Każdy miesiąc opóźnienia to miesiąc spłaty wyższych odsetek. To pieniądze, które powinny znajdować się w portfelu klienta, a nie trafiać do banku jako odsetki. Musimy dowiedzieć się, kto lub co spowalnia ten proces. Nie wyobrażam sobie, żeby to nowy bank, bo chcą nowych klientów w swoich księgach tak szybko, jak to możliwe. Bank Centralny Irlandii zaktualizował swoje zasady zmiany kredytu hipotecznego w 2019 r., aby spróbować ułatwić ten proces i zachęcić właścicieli domów do rozważenia zmiany kredytu hipotecznego. To zajmuje czas. Dopiero w tym miesiącu Bank Centralny ogłosił kolejny przegląd tych zasad. Najwyraźniej istnieje problem ze zmianą kredytów hipotecznych w Irlandii, ponieważ tylko 1% posiadaczy kredytów hipotecznych planuje zmianę w tym roku, zgodnie z niedawnym raportem Daft na temat kredytów hipotecznych. Przyszedł czas na szybką reakcję Banku Centralnego. Nasz rynek kredytów hipotecznych jest ospały i kosztuje klientów pieniądze. Będę pisać do Dyrekcji Ochrony Konsumentów Banku Centralnego Irlandii, prosząc o zbadanie tej sprawy w celu ustalenia, czy banki przestrzegają obowiązku przejrzystości w zakresie procesu i, co ważniejsze, czy rozsądnie podchodzą do tego, jak długo to potrwa. Prosiłbym Bank Centralny Irlandii o przypomnienie bankom o ich zobowiązaniach i obowiązkach wobec klientów. Właściciele domów są teraz pod poważną presją finansową. Jeśli ktoś znajdzie lepszą, tańszą opcję kredytu hipotecznego, musi jak najszybciej rozpatrzyć swoje wnioski i je załatwić. Każdy miesiąc liczy się pod względem pieniędzy w kieszeni.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: MEP Billy Kelleher Fianna Fáil | Renew Europe

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair ostrzega swo
Nowe wybory w Irland