Wideo na żywo. Dzisiaj pogrzeb królowej Elżbiety II

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Dzisiaj w Wielkiej Brytanii odbędzie się pogrzeb zmarłej królowej Elżbiety II, a będzie to pierwszy do 1965 roku pogrzeb państwowy.

Sam przebieg ceremonii ustalony został wiele lat wcześniej, a następnie kilka razy był modyfikowany, jednak można tu powiedzieć, że taki rodzaj uroczystości pogrzebowych, przynależny jest wyłącznie brytyjskim monarchom. Niekiedy dochodzi do odstępstw od zasad, jakie obowiązują w Królestwie, ale dotyczy to wyłącznie osób wybitnie zasłużonych dla kraju.

Rano drzwi do Westminster Hall, gdzie w trumnie spoczywa ciało monarchini, zostaną zamknięte, a lord marszałek zainicjuje kolejne punkty ceremonii. Przed południem orszak pogrzebowy uda się z Pałacu Westminster do Opactwa Westminsterskiego, a trumna przewieziona będzie otwartym powozem, czego życzyła sobie królowa Elżbieta II.

Orszakowi towarzyszyć będzie gwardia królewska i zespoły orkiestrowe, ale będą też obecni marines i Królewska Marynarka Wojenna. W drodze do opactwa królowej towarzyszyć będą również członkowie jej rodziny, w tym król Karol III oraz książę William.

W południe trumna wniesiona zostanie do Opactwa Westminsterskiego, by możliwe stało się rozpoczęcie ceremonii pożegnania. Tę zainicjuje dziekan Wstminsteru David Hoyle.

Podczas uroczystości przewidziane są przemowy najważniejszych osób z Wielkiej Brytanii, w tym modlitwy, a wygłoszone zostaną przez przywódców religijnych oraz politycznych, nie wyłączając z tego premier Liz Truss.

Tuż przed godziną 13:00 czasu lokalnego w Wielkiej Brytanii wejdzie w życie zarządzenie o 2 minutach ciszy, co ma być wyrazem szacunku i pożegnania zmarłej władczyni. Po tym odegrany zostanie hymn narodowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz padną słowa „God Save the King”!

Po uroczystościach w Opactwie Westminsterskim trumna przewieziona będzie ulicami Londynu, a ostatnią drogę królowej obwieszczać będzie przez cały czas dzwon Big Ben.

We wczesnych godzinach popołudniowych orszak dotrzeć ma do Wellington Arch i trumna zostanie przeniesiona z powozu do karawanu, skąd ruszy wraz z rodziną królewską do zamku Windsor. Po przybyciu na miejsce odbędzie się procesja przez Albert Road, a król Karol III i rodzina królewska przejdzie do kaplicy Św. Jerzego, by wziąć udział w nabożeństwie żałobnym.  

Podczas prywatnej już wtedy ceremonii, a ta odbędzie się po godzinie 20:00, królowa Elżbieta II spocznie w King George VI Memorial Chapel na zamku Windsor, gdzie złożone zostało ciało jej męża księcia Filipa.

Na uroczystości pogrzebowe do Londynu przybyli już zaproszeni goście świata polityki, ale też koronowane głowy z całego świata, które oddawać będą hołd zmarłej królowej.

Transmisję tej uroczystości przekazywać będzie na żywo większość stacji telewizyjnych i radiowych na świecie.

Przekaz na żywo: The Sun.

Bogdan Feręc

Źr: PAP/Onet

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wojna na Ukrainie ma
Plastik to nie probl

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!