Dublin nie będzie już produkował piwa

Właściciel marki Guinness poinformował, że zamierza przenieść większość swojej produkcji piwa poza St. James Gate, czyli poza Dublin, a ujawniono też plany budowy drugiego co do wielkości browaru w kraju.

Uspokajającym jest jednak fakt, że w stolicy nadal produkować się będzie sztandarowy irlandzki produkt piwny, czyli Guinnessa, a ten wciąż powstawać będzie w Dublinie. Tym samym produkcja piw oraz innych napojów, takich jak Rockshore, Harp, Hop House 13, Carlsberg, Kilkenny i Smithwick’s przeniesiona zostanie do Littleconnell w Newbridge.

Cała inwestycja kosztować ma ok. 200 mln € i pozwoli stworzyć ponad 50 stałych miejsc pracy, stając się jednocześnie drugim pod względem wielkości browarem w kraju, zaraz po St. James Gate.

Szef Diageo ds. globalnej podaży piwa powiedział, że lokalizacja nie została wybrana przypadkowo, bo nowa lokalizacja ma dogodne połączenia z porem w Dublinie, skąd eksportowane są produkty tej firmy, a jednocześnie w niedalekiej odległości znajdują się dostawcy słodu do produkcji piw.

Dyrektor Colin O’Brien:

– Istnieje świetna sieć dróg, dobry dojazd do portu w Dublinie, jest też bardzo blisko naszego głównego dostawcy słodu, a my znajdujemy się w regionie uprawy jęczmienia, więc to też jest naprawdę dobre. Ponadto istnieje rodzaj powiązania z dziedzictwem Kildare, ponieważ urodził się tam Arthur Guinness.

Nowy zakład produkcyjny Diageo będzie też w pełni ekologiczny, bo zasilany w całości energią odnawialną, a firma zainwestuje jednocześnie w odzyskiwanie ciepła i ponowne wykorzystanie wody produkcyjnej i technologicznej. Diageo nie poprzestanie na tym, bo chce również zmodernizować swój dubliński zakład produkcyjny, gdzie zainwestuje w nowe systemy energetyczne oraz te do odzyskiwania wody. Nowością w St. James Gate będzie też energia pochodach z biogazowni, ale i przejście na zasilanie elektryczne w procesie produkcyjnym.

Zapowiedź Diageo o budowie nowego i nowoczesnego browaru z zadowoleniem przyjął minister ds. przedsiębiorczości Leo Varadkar, który stwierdził:

– …, to naprawdę wspaniała wiadomość dla przyszłego rozwoju kwitnącego irlandzkiego przemysłu spożywczego i napojów oraz dla szerszej gospodarki narodowej. Jest to również niezwykle pozytywne dla Newbridge i lokalnej gospodarki w Kildare.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kryzys w pełni nie
Ceny żywności pono