Dublin nie będzie już produkował piwa

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Właściciel marki Guinness poinformował, że zamierza przenieść większość swojej produkcji piwa poza St. James Gate, czyli poza Dublin, a ujawniono też plany budowy drugiego co do wielkości browaru w kraju.

Uspokajającym jest jednak fakt, że w stolicy nadal produkować się będzie sztandarowy irlandzki produkt piwny, czyli Guinnessa, a ten wciąż powstawać będzie w Dublinie. Tym samym produkcja piw oraz innych napojów, takich jak Rockshore, Harp, Hop House 13, Carlsberg, Kilkenny i Smithwick’s przeniesiona zostanie do Littleconnell w Newbridge.

Cała inwestycja kosztować ma ok. 200 mln € i pozwoli stworzyć ponad 50 stałych miejsc pracy, stając się jednocześnie drugim pod względem wielkości browarem w kraju, zaraz po St. James Gate.

Szef Diageo ds. globalnej podaży piwa powiedział, że lokalizacja nie została wybrana przypadkowo, bo nowa lokalizacja ma dogodne połączenia z porem w Dublinie, skąd eksportowane są produkty tej firmy, a jednocześnie w niedalekiej odległości znajdują się dostawcy słodu do produkcji piw.

Dyrektor Colin O’Brien:

– Istnieje świetna sieć dróg, dobry dojazd do portu w Dublinie, jest też bardzo blisko naszego głównego dostawcy słodu, a my znajdujemy się w regionie uprawy jęczmienia, więc to też jest naprawdę dobre. Ponadto istnieje rodzaj powiązania z dziedzictwem Kildare, ponieważ urodził się tam Arthur Guinness.

Nowy zakład produkcyjny Diageo będzie też w pełni ekologiczny, bo zasilany w całości energią odnawialną, a firma zainwestuje jednocześnie w odzyskiwanie ciepła i ponowne wykorzystanie wody produkcyjnej i technologicznej. Diageo nie poprzestanie na tym, bo chce również zmodernizować swój dubliński zakład produkcyjny, gdzie zainwestuje w nowe systemy energetyczne oraz te do odzyskiwania wody. Nowością w St. James Gate będzie też energia pochodach z biogazowni, ale i przejście na zasilanie elektryczne w procesie produkcyjnym.

Zapowiedź Diageo o budowie nowego i nowoczesnego browaru z zadowoleniem przyjął minister ds. przedsiębiorczości Leo Varadkar, który stwierdził:

– …, to naprawdę wspaniała wiadomość dla przyszłego rozwoju kwitnącego irlandzkiego przemysłu spożywczego i napojów oraz dla szerszej gospodarki narodowej. Jest to również niezwykle pozytywne dla Newbridge i lokalnej gospodarki w Kildare.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kryzys w pełni nie
Ceny żywności pono
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.