Departament Spraw Zagranicznych zamknął chiński posterunek policji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irlandzki resort spraw zagranicznych poinformował, iż doprowadził do zamknięcia chińskiego posterunku policji, który był zagraniczną filią prefektury miejskiej Fuzhou.

Posterunek mieścił się na Capel Street w Dublinie, a działał w ramach chińskiej służby prowincjonalnej, jako zamiejscowa jednostka policji. To jednak nie podobało się Departamentowi Spraw Zagranicznych i po licznych interwencjach, zmuszono chińskie władze, aby posterunek zlikwidowały. DFA potwierdza obecnie, że posterunek mieszczący się przy Ambasadzie Chin w Dublinie przestał funkcjonować, a przedstawiciele ambasady potwierdzili Departamentowi, że działalność posterunku została zawieszona.

Zamiejscowy posterunek policji z chińskiej prowincji Fuzhou, który działał w Dublinie, był jednym z 54, jakie znajdowały się na całym świecie, co potwierdziła grupa zajmująca się obroną praw człowieka Safeguard Defenders.

DFA dodaje, że władze Chin, nigdy nie wystąpiły do Republiki Irlandii z prośbą o utworzenie posterunku policji na wyspie, nawet w ramach prowadzenia działalności dyplomatycznej.

Departament Spraw Zagranicznych Republiki Irlandii oświadcza:

– Ani władze chińskie, ani prowincja Fuzhou/Fujian nie złożyły wcześniej wniosku do Departamentu Spraw Zagranicznych o utworzenie biura, o którym mowa. W tym kontekście Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło w ostatnich tygodniach uwagę na obecność „Zamorskiej Stacji Obsługi Policji Fuzhou” przy Ambasadzie Chin w Irlandii.

Rzecznik DFA dodał, że wszelkie działania obcych państw na terytorium Irlandii, muszą być zgodne z prawem międzynarodowym oraz z przepisami krajowymi, ale trzeba też uzyskać na nie specjalne pozwolenia, w tym przypadku Irlandii. Na tej podstawie, więc braku oficjalnej zgody na prowadzenie chińskiego posterunku policji w Irlandii, DFA wystąpiła z notą do Ambasady Chin, by posterunek zlikwidowała.

Niedawno tak samo postąpiły holenderskie władze, które również zażądały od przedstawicielstwa dyplomatycznego Chin, aby zlikwidowały taki sam posterunek policji, jaki działał w Królestwie Niderlandów.

Chińskie władze informują natomiast, że prowadzą w Irlandii zwykłą działalność dyplomatyczną, świadczą usługi dla obywateli Chin, w tym, co zostało podkreślone, odnawiają prawa jazdy.

Bogdan Feręc

Źr: DFA

Photo Creative Commons Attribution 2.0 Michael Mooney Chicago, USA

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wykształcenie i pra
Prezenty będą skro
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.