Delegacje z Afryki i Korei spotykają się w Paryżu na przełomowym szczycie biznesowym

• Najważniejsi decydenci polityczni i liderzy biznesu z Afryki i Republiki Korei spotkali się we wtorek w Paryżu, aby omówić takie kwestie, jak integracja regionalna, produktywność przemysłowa oraz sposoby promowania dalszego wzrostu gospodarczego i współpracy.

• Ponad 150 liderów z krajów afrykańskich i Korei wzięło udział w szczycie biznesowym. Wśród prelegentów znaleźli się Wamkele Mene, sekretarz generalny Afrykańskiej Kontynentalnej Strefy Wolnego Handlu (AfCFTA), Albert Muchanga, komisarz ds. handlu i przemysłu Unii Afrykańskiej (UA), Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei, Mzé Abdou Mohamed Chanfiou, minister finansów Związku Komorów, Sim Thsabalala, dyrektor generalny Standard Bank i Yu Jeong-joon, wiceprezes SK Group.

SEUL, Korea Południowa, 14 września 2023 /PRNewswire/ — Afrykańsko-koreański szczyt biznesowy został zorganizowany w hotelu Peninsula w Paryżu przez Fundację Koreańsko-Afrykańską oraz Koreańską Izbę Handlowo-Przemysłową (KCCI) przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Korei. Tematem przewodnim szczytu biznesowego było „Partnerstwo afrykańsko-koreańskie w erze wielkiej transformacji”.

Prezes Fundacji Koreańsko-Afrykańskiej Lyeo Woon-ki powiedział:

„Szczyt został zorganizowany, aby położyć podwaliny pod zaplanowany na przyszły rok koreańsko-afrykański szczyt 2024 oraz zapewnić koreańskim firmom możliwość zbadania strategii wejścia na rynek afrykański i lepszego zrozumienia środków współpracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę proces wdrażania AfCFTA, który rozpoczął się w 2021 roku”.

Koreański rząd planuje zorganizować przyszłoroczny szczyt w Korei.

AfCFTA jest najszerszą strefą wolnego handlu zarówno pod względem zasięgu geograficznego, jak i liczby uczestniczących krajów, od czasu powstania Światowej Organizacji Handlu (WTO). Do organizacji należy 54 z 55 krajów Unii Afrykańskiej (z wyłączeniem Erytrei), reprezentując 1,3 miliarda ludzi, a blok gospodarczy szczyci się wspólnym PKB w wysokości 3,4 biliona dolarów.

Podczas szczytu odbyły się prezentacje i pogłębione dyskusje na takie tematy jak: integracja gospodarcza, handel, uprzemysłowienie i różnice w produktywności, a także możliwości współpracy z koreańskimi firmami i inwestorami w wielu branżach, w tym w rolnictwie, górnictwie, energetyce, odnawialnych źródłach energii, produkcji i cyfryzacji.

W sesjach wzięło udział ponad 150 uczestników, w tym Wamkele Mene, sekretarz generalny AfCFTA; Albert Muchanga, komisarz ds. handlu i przemysłu Komisji Unii Afrykańskiej; Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei; Sim Tshabalala, wspólny dyrektor generalny Standard Bank Group; Ban Ki-moon, były sekretarz generalny ONZ; Yu Jeong-joon, wiceprezes i szef do spraw korporacyjnych i transakcji z rządem Stanów Zjednoczonych w SK Group, oraz Seo Sang-hyun, starszy badacz w POSCO.

Były sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon w przemowie z okazji tego wydarzenia, wygłoszonej za pośrednictwem nagrania wideo, powiedział: „Afrykańsko-koreański szczyt biznesowy to doskonała inicjatywa”. Dodał, że „Afryka znajduje się w kluczowym momencie, a kontynent wkracza w nową fazę silnej integracji gospodarczej”.

Ban Ki-moon dodał:

„Afryka szybko staje się największym rynkiem wzrostu na świecie” i podkreślił: „Bez Afryki nie możemy dostarczyć impulsu do ekologicznej rewolucji ani rozwiązać pilnych problemów ogólnoświatowych, takich jak kryzys klimatyczny”.

Wamkele Mene, sekretarz generalny AfCFTA, wygłosił tego dnia uwagi podczas sesji, stwierdzając:

„Wyzwania w Afryce są również szansą dla inwestorów. Firma Hyundai może budować bazy produkcyjne w Afryce, a Samsung może rozwijać swoje bazy nie tylko w RPA i Egipcie, jak to ma miejsce obecnie”.

Choi Kyong-lim, były przedstawiciel Korei w Radzie do spraw Handlu Towarami przy WTO, stwierdził:

„Z geograficznego punktu widzenia Korea jest bardzo małym krajem, ale nasze obroty handlowe plasują nas na przeciwległym biegunie i sprawiają, że jesteśmy jedną z największych gospodarek na świecie. Jednak wolumen handlu między Afryką a Koreą wynosi mniej niż 2 procent”. Zachęcił on przy tym uczestników „do podejmowania wysiłków na rzecz wzmocnienia partnerstwa gospodarczego między Afryką a Koreą”.

Choi Kyong-lim wspomniał również o planowanym na przyszły rok koreańsko-afrykańskim szczycie i wezwał Afrykę do wsparcia targów 2030 Busan EXPO, które mogą stanowić dla niej istotną szansę biznesową.

Jang Sung-min, specjalny wysłannik i starszy sekretarz prezydenta ds. przyszłej strategii Republiki Korei, który reprezentował prezydenta Yoon Suk-yeola podczas wydarzenia, powiedział:

„Afryka staje się największym i najważniejszym ośrodkiem wzrostu na arenie międzynarodowej. Szeroko zakrojone wysiłki na rzecz integracji regionalnej z AfCFTA stworzą szansę na wykorzystanie nieograniczonego potencjału Afryki. Wizja dobrze prosperującej Afryki jest zgodna z oczekiwaniami nie tylko społeczności międzynarodowej, ale także Korei, otwierając nowe możliwości rynkowe dla koreańskich sektorów prywatnych na podstawie solidnego partnerstwa przynoszącego obopólne korzyści”.

Albert Muchanga, komisarz Unii Afrykańskiej ds. handlu i przemysłu, który uczestniczył w panelu dotyczącym przemysłu i ogromnych różnic pod względem produktywności w Afryce, stwierdził:

„Zwiększenie wzrostu produktywności jest niezbędne do osiągnięcia wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i zrównoważonego rozwoju w całej Afryce”, po czym dodał: „Doświadczenie Korei w obszarze rozwoju, zniwelowanie różnic w produktywności poprzez inwestowanie w rozwój i wykorzystanie kapitału ludzkiego może być dla Afryki źródłem cennych wniosków, a dzięki partnerstwu między Koreą a Afryką kontynent stanie się kluczowym motorem globalnej ekspansji gospodarczej”.

Wiceprezes Yu ds. współpracy międzynarodowej w SK Group, która stanowi drugi pod względem wielkości konglomerat w Korei, powiedział:

„Jestem zaszczycony, że mogę uczestniczyć w tym szczycie biznesowym, który naświetli nowe możliwości współpracy między koreańskim sektorem prywatnym a krajami afrykańskimi”. Ponadto stwierdził: „Biorąc pod uwagę nieograniczony potencjał biznesowy kontynentu, kluczowe znaczenie ma wzmocnienie stosunków dwustronnych i lepsze zrozumienie narodów afrykańskich”.

„Ten szczyt ma tym większe znaczenie, że wykracza poza forum biznesowe” ‒ zauważył Lyeo Woon-Ki, prezes Fundacji Koreańsko-Afrykańskiej, i wyraził nadzieję, że będzie to doskonała okazja do kształtowania nowych inicjatyw współpracy między Koreą a Afryką.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/2210076/photo_2023_09_13_22_59_41.jpg

Źródło: SK Group

Źródło informacji: PR Newswire

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Czy roboty opanują
"Do not give Belarus