Darmowy test NCT

Niewiele osób wie, że o ile badanie NCT nie zostanie przeprowadzone w 28 dni od zarezerwowania terminu, może ubiegać się o darmowe jego przeprowadzenie.

Tak stało się już w ponad 2000 przypadków, a przepisy mówią wyraźnie, że centra badań testowych NCT, muszą wtedy zaproponować badanie, które nie jest obarczone opłatą 55 €. Zasada ta obwarowana jest szeregiem warunków, a jednym z najważniejszych jest, by właściciel pojazdu stawił się w wyznaczonym czasie na badanie techniczne swojego pojazdu.

Jak wynika z szacunków, po irlandzkich drogach w lutym jeździło ok. 375 000 aut, które nie miały ważnego badania NCT, a tylko dlatego, że w kraju wciąż powstają opóźnienia i przesuwane są terminy wizyt w punktach badań technicznych pojazdów.

Rzecznik operatora NCT, którym jest firma Applus, powiedział, że w tym roku 2100 klientów kwalifikowało się do bezpłatnego badania NCT, a zdaje sobie sprawę, że listy oczekujących są długie i coraz częściej dochodzi do opóźnień.

Aktualnie Applus prowadzi szeroką akcję rekrutacyjną, aby zatrudnić większą ilość techników, którzy mogliby przeprowadzać testy NCT, a nawet wysłano specjalną misję rekrutacyjną na Filipiny, by tam znaleźć specjalistów.

Do tej pory udało się zatrudnić 24 nowych inspektorów NCT, jednak to wciąż zbyt mało, aby terminowo obsługiwać centra testowe, a i zmniejszać zaległości w badaniach pojazdów.

Urząd ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (RSA) prowadzi właśnie rozmowy z operatorem NCT Applus w sprawie potencjalnego nałożenia kar, gdyż umowa wyraźnie określa, jak firma powinna wywiązywać się z umowy, a i w jakich przypadkach możliwe są opóźnienia, jednak nie takiego poziomu, jak obserwowane obecnie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Enis Yavuz on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd postawił na s
HSE ostrzega przed n