DAA odmawia stawienia się przed Komisją Oireachtas

Szefostwo DAA uznało, że nie chce pojawić się przed Komisją Transportu połączonych izb parlamentu, która chciała wyjaśnić doniesienia o potencjalnych lukach w zabezpieczeniach bezpieczeństwa na dublińskim lotnisku.

Z dokumentów, jakimi dysponuje Komisja, wynika, że problemy z bezpieczeństwem są dosyć poważne i mogą nawet doprowadzić do ataków terrorystycznych.

DAA może jednak zostać zmuszone do stawienia się przed parlamentarzystami, chociaż twierdzi, że nie ma na to czasu, gdyż przygotowuje się do sezonu turystycznego i nie w głowie im jakieś komisje. DAA dodało, że może porozmawiać na ten temat, ale dopiero jesienią, kiedy skończy się najgorętszy okres w pracy lotniska.

W oświadczeniu DAA można przeczytać:

– Teraz jesteśmy w pracowitym sezonie letnim, DAA koncentruje się na pasażerach i naszej letniej działalności. Przesłaliśmy Komisji pisemną aktualizację i poinformowaliśmy ich, że chętnie weźmiemy udział po okresie letnim.

Decyzja DAA nie spodobała się niektórym posłom i senatorom, a wyraziciel tej opinii senator Fianna Fáil Timmy Dooley powiedział, że zwróci się do przewodniczącego Komisji, aby użył dostępnych środków, aby przymusić władze lotniska do stawienia się przed członkami Oireachtas w najbliższym terminie. Senator Dooley podkreślił, że chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców Irlandii, ale też gości, jacy pojawią się w sezonie letnim w tym porcie lotniczym i muszą mieć gwarancję, że są bezpieczni.

Timmy Dooley:

– Jeśli nadal będą odmawiać stawienia się przed Komisją, poproszę przewodniczącego o skorzystanie z uprawnień, które zmuszą ich do stawienia się przed Komisją. Na lotnisku w Dublinie występują ciągłe problemy i każdy, kto podróżował przez nie w ostatnim czasie, będzie o tym wiedział, zwłaszcza w przypadku opóźnień w Terminalu 2 i po prostu złego zarządzania infrastrukturą. To naprawdę rozczarowujące, że chociaż nadal ulepszają infrastrukturę, ta wokół poświadczeń bezpieczeństwa jest bardzo słaba.

Podobnego zdania są inni członkowie tej Komisji, którzy nalegają, aby władze DAA niezwłocznie pojawili się przed nią i złożyli wyjaśnienia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by VOO QQQ on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Znaczny wzrost tempe
Budownictwo odnotowu