Budownictwo odnotowuje lekkie ożywienie

Najnowszy wskaźnik BNP Paribas Real Estate Ireland Construction Purchasing Managers’ Index (PMI) pokazuje, że nastąpiło pewne złagodzenie presji inflacyjnej w sektorze budowlanym, a nawet pojawiło się nieco więcej zamówień na nowe inwestycje.

Nie oznacza to jednak, że sektor budowlany zakończył okres spadków produkcji, bo tak nie jest i indeks wykazał, że pomimo wzrostu podpisanych umów i niewielkiego wzrostu zatrudnienia, w marcu odczyt wyniósł 49,5, a w lutym było to 49,8.

Dane za marzec wskazują, że był to już szósty miesiąc ze spadkami w sektorze budowlanym w Irlandii, a aktywność jest teraz bardzo niska, przede wszystkim w dziale budownictwa mieszkaniowego. Wzrosty notuje się natomiast w sektorze inwestycji komercyjnych, ale i w tym przypadku, nie są one na takim poziomie, jak jeszcze rok wcześniej.

Umocnił się natomiast popyt na projekty nowe i w trakcie realizacji, a i wciąż wzrasta ilość zapytań o uruchomienie inwestycji, co potwierdza zarówno BNP Paribas Real Estate, jak i współtwórca badania Standard & Poors Global.

Poziom zatrudnienia w sektorze budowlanym rośnie od początku tego roku, ale sektor nie odbudował jeszcze swojego potencjału sprzed zimy, więc nie jest też pewne, czy uda się to zrobić w kwietniu, a to może zwiastować, że nie zostaną osiągnięte cele budowlane, jakie wyznaczone zostały na ten rok.

Najważniejszą przyczyną wyhamowania procesów produkcyjnych w irlandzkim budownictwie jest inflacja, co znacznie podniosło koszty inwestycji, ale też wysokie marże na materiały budowlane i rosnące pensje pracowników.

W połączeniu wszystkie te czynniki podnoszą koszty budowy, a inwestorzy zastanawiają się, czy to dobry czas, aby uruchomić szeroki front robót budowlanych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Etienne Girardet on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
DAA odmawia stawieni
Irlandia potrzebuje